przejdź do treści

MAZOWSZE W KORONIE Anno Domini 2013

W 2013 roku Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki realizuje X, jubileuszową edycję festiwalu Mazowsze w Koronie. Patronat Medialny nad projektem przyjął II Program Polskiego Radia. Nawiązano również współpracę ze Skarbcem Mazowieckim – Lokalną Organizacją Turystyczną. Na terenie województwa mazowieckiego zaplanowano 14 koncertów, m.in. w Chorzelach, Górze Kalwarii, Jeruzalu, Kadzidle, Myszyńcu, Oleksowie, Otwocku, Sokołowie Podlaskim, Sterdyni, Szreńsku i Węgrowie.

15 i 22 września odbędą się w zabytkowych kościołach w Kadzidle i Węgrowie dwa koncerty symfoniczne w ramach festiwalu pt. Fantazja polska, z udziałem pianisty Karola Radziwonowicza i Orkiestry Sinfonia Viva pod dyr. Tomasza Radziwonowicza. Ten zespół młodych muzyków, stworzony przed laty przez skrzypka i dyrygenta T. Radziwonowicza, w 2013 roku święci jubileusz 15-lecia artystycznej działalności.

Wśród koncertów kameralnych szczególnie wyróżniliśmy nowy autorski program Marii Pomianowskiej Witold Lutosławski – tradycje, kompozycje, improwizacje, który w wykonaniu Orkiestry Marii Pomianowskiej Lutosłowianie będzie przynajmniej sześciokrotnie prezentowany w małych miasteczkach i wsiach na terenie Mazowsza. W dwóch koncertach wystąpi po raz pierwszy chór Sebastiana Gunerki The Warsaw Singers. Śpiewacy tego kameralnego chóru wywodzą się Chóru Filharmonii Narodowej.

W 2013 roku po raz pierwszy organizujemy koncerty w zabytkowym kościele z XVII wieku w Oleksowie (powiat kozienicki) i w gotyckim kościele pochodzącym z XVI wieku w Szreńsku (powiat mławski). Pierwszy raz przygotowujemy się także do koncertu muzyki polskiej w Pałacu Ossolińskich w malowniczej miejscowości Sterdyń (powiat sokołowski).

Małgorzata Kalicińska