przejdź do treści

O projekcie

Mazowsze w Koronie to cykl muzycznych wieczorów w zabytkach architektury mazowieckiej, realizowany od 2001 r. Zapraszani wykonawcy: czołowe polskie zespoły muzyki dawnej, orkiestry, chóry i zespoły kameralne oraz wybitni soliści, są magnesem przyciągającym publiczność. Co roku w małych miejscowościach województwa rozbrzmiewają – w znakomitych wykonaniach – wielkie i małe dzieła europejskich mistrzów. To istotne wzbogacenie życia kulturalnego mieszkańców Mazowsza. Bywa, że w tym gatunku sztuki jedyne.


  • Historia
  • Cele
  • Miejsca
  • Recenzje
  • Media o nas


Historia projektu

Mazowieckie zabytki architektury sakralnej i świeckiej są miejscem koncertów muzyki klasycznej, organizowanych od 2001 roku przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki. Pierwsza edycja projektu Mazowsze w Koronie była elementem obchodów 475 rocznicy inkorporacji Księstwa Mazowieckiego do Korony Królestwa Polskiego. Do końca 2009 roku przez siedem edycji cyklu udało się, wraz z lokalnymi partnerami, współorganizatorami wydarzeń, przygotować 74 koncerty symfoniczne i kameralne, z udziałem wybitnych solistów, czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, zespołów kameralnych, znakomitych orkiestr symfonicznych i kameralnych oraz chórów. Każdy z koncertów poprzedzany był komentarzem muzycznym, który wprowadza słuchaczy w tajniki teorii muzycznej i historii muzyki europejskiej oraz ułatwia słuchanie programu. Często do współpracy zapraszani byli także historycy naszego regionu.

Koncerty tego cyklu, pozostające zawsze na wysokim poziomie artystycznym, wzbogacają ofertę kulturalną przygotowywaną z myślą o mieszkańcach Mazowsza z małych ośrodków miejskich i wiejskich, których pozbawiano od wieków możliwości bezpośredniego dostępu do wielkiej sztuki muzycznej. Na koncertach mile widziani są także melomani z Warszawy i innych wielkich miast, zainteresowani odwiedzaniem ciekawych zakątków Mazowsza. W projekcie Mazowsze w Koronie wykorzystujemy walory, akustyczne i estetyczne, historycznych kościołów, pałaców, zamków i dworów, a mamy w naszym województwie zabytki pochodzące nawet z okresu Średniowiecza, Renesansu i Baroku. Inicjujemy także działaniakoncertowe w mało znanych obiektach historycznych Mazowsza, przypominając polskiemu społeczeństwu o ich istnieniu.


Cele projektu

  • Wzbogacanie życia społecznego ludzi zamieszkałych poza centrami kulturalnymi naszego regionu.
  • Rozbudzanie zainteresowań artystycznych i kształtowanie smaku muzycznego mieszkańców małych ośrodków wiejskich i miejskich Mazowsza.
  • Zachęcanie lokalnych samorządów do działań w obszarze sztuki muzycznej.
  • Popularyzacja dziedzictwa kulturowego Mazowsza i Europy.


Wybrane miejsca realizacji koncertów w ostatnich latach

Maków Mazowiecki (Kościół pw. Bożego Ciała z końca XV wieku)
Błonie (Kościół pw. Św. Trójcy z XII wieku)
Pułtusk (Bazylika pw. Św. Mateusza z I pol. XV wieku)
Ciechanów (Kościół farnym pw. Św. Józefa z XV wieku)
Brok (Kościół pw. Św. Andrzeja z XVI wieku)
Brochów (Kościół pw. Św. Rocha z XVI wieku)
Siedlce (Kościół pw. Św. Stanisława z I poł. XVIII wieku)
Przasnysz  (Kościół pobernardyński z XVI wieku)
Sierpc (Kościół klasztorny pw. Wniebowziecia NMP z XV wieku)
Płońsk (Kościół Św. Michała Archanioła z XVI wieku
Szymanów  (Kościół pw. Wniebowzięcia NMP z XVII wieku)
Łochów (odrestaurowany pałac z XIX wieku)
Serock (Kościół pw. Zwiastowania NMP z XVI wieku)
Pawłowo Kościelne (Kościół pw. Św. Antoniego Padewskiego z XVI wieku)
Mariańskie Porzecze (drewniany trójnawowy kościół – Sanktuarium Matki Boskiej Goźlińskiej z XVIII wieku, z polichromiami ojca Jana Niezabitowskiego)
Krasne (Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z późnego gotyku z polichromiami Sebastiana Ecksteina - Panteon Rodu Krasińskich)
Węgrów (Bazylika Mniejsza pw. NMP i Św.Św. Piotra i Pawła z XVI wieku projektu sławnego Tylmana z Gameren, z polichromiami Michelangela Palloniego)
Czerwińsk n. Wisłą (Bazylika Zwiastowania NMP z XII wieku)
Szydłowiec (Kościół pw. Św. Zygmunta z XV wieku)
Góra Kalwaria (Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP z 1755 roku projektu Jakuba Fontany)
Lewiczyn (Modrzewiowy kościół, Sanktuarium Maryjne z XVII wieku)
Czernice Borowe (Kościół pw. Św. Achacjasza i Towarzyszy z XVI wieku)

Wstęp na koncerty jest wolny


Mazowsze w Koronie Mazowsze w Koronie Mazowsze w Koronie Mazowsze w Koronie Mazowsze w Koronie Mazowsze w Koronie Mazowsze w Koronie Mazowsze w Koronie Mazowsze w Koronie Mazowsze w Koronie Mazowsze w Koronie Mazowsze w Koronie Mazowsze w Koronie Mazowsze w Koronie Mazowsze w Koronie Mazowsze w Koronie Mazowsze w Koronie Mazowsze w Koronie Mazowsze w KoronieMazowsze w Koronie


Recenzje


Media o nas