przejdź do treści

KONCERT VI

DSC fot. M.E.KalicinskaKANTY POLSKIE I RUSKIE
Niedziela, 4 października 2015 roku, godzina 18.30
SOKOŁÓW PODLASKI, KONKATEDRA PW. NIEPOKALANEGO SERCA NMP
(kościół w stylu modernistycznym z elementami stylu gotyckiego wybudowany w latach 1948-53)
POWIAT SOKOŁOWSKI, MIASTO i GMINA SOKOŁÓW PODLASKI

 

WYKONAWCY:

ZESPÓŁ MUZYKI DAWNEJ
CAMERATA CRACOVIA

w składzie:
MARTA TRYBULEC – sopran
ADRIANNA BUJAK – sopran
PIOTR SZEWCZYK – tenor
JUSTYNA KRUSZ – gamba
DMYTRO HUBJAK – bandura, bas

IRENEUSZ TRYBULEC – lutnia, kierownictwo, słowo o muzyce

PROGRAM

Nie wiem, ach nie wiem, przyczyna czyja

Nakłoń o Europo, nakłoń uszy swoje

Kędykolwiek teraz jesteś na tym marnym świecie

Psalm 137 (Siedząc po niskich brzegach)

Psalm 148 (Duchy próżne śmiertelności)

Lubo kiedy złoty Febus wynika z morza

Psalm 43 (Niewinność Panie moję)

Już precz jadę, mostem się kładę

Pieśń o śmierci

Duma kozackaja

Biezmiernaja liubow

Ach Ukrainenko, bidna godynenka

Iszow kozak z Ukrainy

  • Opis
  • Biogram zespołu

Tegoroczną edycję Festiwalu zainaugurowaliśmy 10 maja na Kurpiach, we wspaniałej, neogotyckiej Bazylice Mniejszej w Myszyńcu, koncertem muzyki barokowej pt. Giganci czasu baroku.

Szósty Wieczór Muzyczny XII edycji Festiwalu Mazowsze w Koronie, a 129 koncert począwszy od 2001 roku, zaplanowaliśmy w Sokołowie Podlaskim. W monumentalnej Konkatedrze przygotowaliśmy wraz z partnerami z Miasta Sokołów Podlaski wieczór muzyki dawnej. Zaprosiliśmy artystów z Krakowa i Tarnopola na Ukrainie, którzy zaproponowali nam bardzo oryginalny program koncertu pt. Kanty polskie i ruskie złożony z utworów, autorstwa anonimowych twórców, zapisanych w XVII i XVIII wieku
i przechowywanych w bibliotekach w Moskwie oraz St. Petersburgu. Najstarszy zapis pochodzi z 1676 roku.

Ireneusz Trybulec twórca Zespołu Muzyki Dawnej Camerata Cracovia napisał o programie: Główny trzon programu stanowią odszukane w Rosji pieśni staropolskie, śpiewane przez Rosjan w XVII wieku po polsku i zapisane w ich śpiewnikach kantów pomiędzy pieśniami rosyjskimi, z muzyką na 3 głosy i tekstami zanotowanymi cyrylicą. Ich odkrycie jest swego rodzaju sensacją muzyczną i kulturową (pieśni jest blisko 200), bowiem są to najczęściej nieznane utwory, z tekstami zarówno religijnymi jak i świeckimi - m.in. znajdują się psalmy w przekładzie Jana Kochanowskiego oraz unikatowe pieśni historyczne. Rozpowszechnienie się w Rosji polskiego repertuaru świadczy o mocnych kontaktach kulturalnych między Rusią i Polską w XVII i na pocz. XVIII wieku oraz o wzajemnym przenikaniu się kultur tych dwu narodów. Program koncertu wzbogacają XVIII-wieczne kanty rosyjskie a także nieznane kanty ukraińskie rozpowszechnione w dawnej Polsce, pochodzące z nieistniejącego już dzisiaj rękopisu Dominika Rudnickiego, który spłonął w Warszawie w 1944 roku.

CAMERATA CRACOVIA jest jednym z najdłużej działających zespołów muzyki dawnej związanych z Krakowem. Powstała w 1987 roku jako formacja założona przez lutnistę Ireneusza Trybulca. Zespół wykonuje muzykę renesansu i baroku na dawnych instrumentach, koncertując w różnych składach uzależnionych od potrzeb repertuarowych. Istotną pozycję w programach zespołu stanowi mało znanai niepublikowana dawna muzyka polska oraz muzyka innych krajów słowiańskich z tego okresu, a także twórczość dokumentująca powiązania w tej dziedzinie między Polską i różnymi krajami Europy. W roku 2012 odbył się w Pałacu Żeleńskich w Grodkowicach koncert z okazji 25-lecia działalności zespołu Camerata Cracovia.

Specjalny gość koncertu w Sokołowie Podlaskim, wybitny ukraiński bandurzysta Dmytro Hubjak, ukończył Lwowską Akademię Muzyczną. Gra na dwóch typach bandury: kijowskiej i charkowskiej. Jest docentem Narodowego Uniwersytetu w Tarnopolu i artystą miejscowego teatru.
Najnowszą płytą zespołu jest nagrany w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego album CD Kanty polskie i ruskie (Dux 2014), dokumentujący odkrycie w rękopisach rosyjskich nieznanych pieśni staropolskich.

Będzie to jedyny koncert z udziałem Zespołu Muzyki Dawnej Camerata Cracovia przewidziany w bieżącym roku w programie Festiwalu Mazowsze w Koronie.

                                                                                          Małgorzata Ewa Kalicińska/MIK
                                                                             Autor i Koordynator Festiwalu Mazowsze w Koronie

CAMERATA CRACOVIA
Camerata - Florianka 1jest jednym z najdłużej działających zespołów muzyki dawnej związanych z Krakowem. Powstała w 1987 roku jako formacja założona przez lutnistę Ireneusza Trybulca. Wykonuje muzykę renesansu i baroku na dawnych instrumentach, koncertując w różnych składach uzależnionych od potrzeb repertuarowych. Istotną pozycję w programach zespołu stanowi mało znana i nie publikowana dawna muzyka polska oraz muzyka innych krajów słowiańskich z tego okresu, a także twórczość dokumentująca powiązania w tej dziedzinie między Polską i różnymi krajami Europy.

W pierwszych latach istnienia zespół współpracował z Krajowym Biurem Koncertowym. Do chwili obecnej wystąpił w większości miejsc w Polsce, w których organizowane są koncerty i festiwale, natomiast za granicą muzycy koncertowali w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Czechach, na Słowacji, Ukrainie, w Rumunii, Mołdawii i na Litwie. Zespół nagrywał także programy telewizyjne oraz filmy muzyczne.

Przez 7 lat Camerata Cracovia realizowała projekt kulturalny wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej p.n. Muzyka dawnej Europy - Niemcy i Polska, ukazujący powiązania w dziedzinie muzyki między tymi krajami w dawnych wiekach. Jego uwieńczeniem było nagranie płytowe p.t. Polsko-niemieckie związki muzyczne (Dux 1999). Swoją pierwszą płytę CD zatytułowaną Muzyka w dawnej Polsce zespół wydał w 1997 r. (Musicon), natomiast w 2003 ukazał się album Jan Kochanowski – Poezja i Muzyka, nagrany na lutni solo przez Ireneusza Trybulca wraz z aktorami – Anną Dymną, Jerzym Trelą i Janem Korwin-Kochanowskim. Wydaniu płyty towarzyszyły koncerty z tymi wykonawcami oraz teledysk emitowany w TVP. Najnowszą płytą zespołu jest  nagrany w Europejskim Centrum Muzyki K. Pendereckiego album Kanty polskie i ruskie (Dux 2014), dokumentujący odkrycie w rękopisach rosyjskich nieznanych pieśni staropolskich.

Camerata Cracovia często łączy na swych koncertach muzykę z dawną poezją; m.in. popularyzuje twórczość Kochanowskiego, współpracując z aktorami polskimi (J. Trela, A. Dymna, E. Lubaszenko, K. Globisz, J. Zelnik, J. Korwin-Kochanowski, K. Górecki), a także zagranicznymi, którzy czytają na koncertach wiersze Kochanowskiego z zachowanych dawnych przekładów na języki obce. Popularyzuje też twórczość nowo odkrytego kompozytora polskiego baroku, Henryka Doebeliusa, wykonując jego sonaty skrzypcowe, odnalezione w Kromieryżu na Morawach. Zainteresowania zespołu kierują się ponadto na polską muzykę reformacyjną: dawne pieśni luterańskie, kalwińskie oraz ariańskie. Pieśni braci polskich z kancjonału rakowskiego w opracowaniu Ireneusza Trybulca zainaugurowały w 2006 roku cykl koncertowy pn. Muzyczne Perły Dawnego Rakowa.
W 2007 r. „Camerata Cracovia” obchodziła 20-lecie swojego powstania (uroczysty koncert w „Collegium Maius” w Krakowie), natomiast w roku 2012 odbył się w Pałacu Żeleńskich w Grodkowicach koncert z okazji 25-lecia zespołu.


Festiwal Mazowsze w Koronie - Koncert 6 - KANTY POLSKIE I RUSKIE Festiwal Mazowsze w Koronie - Koncert 6 - KANTY POLSKIE I RUSKIE Festiwal Mazowsze w Koronie - Koncert 6 - KANTY POLSKIE I RUSKIE Festiwal Mazowsze w Koronie - Koncert 6 - KANTY POLSKIE I RUSKIE Festiwal Mazowsze w Koronie - Koncert 6 - KANTY POLSKIE I RUSKIE Festiwal Mazowsze w Koronie - Koncert 6 - KANTY POLSKIE I RUSKIE Festiwal Mazowsze w Koronie - Koncert 6 - KANTY POLSKIE I RUSKIE Festiwal Mazowsze w Koronie - Koncert 6 - KANTY POLSKIE I RUSKIE Festiwal Mazowsze w Koronie - Koncert 6 - KANTY POLSKIE I RUSKIE Festiwal Mazowsze w Koronie - Koncert 6 - KANTY POLSKIE I RUSKIE Festiwal Mazowsze w Koronie - Koncert 6 - KANTY POLSKIE I RUSKIE

ORGANIZATOR FESTIWALU
Mazowiecki Instytut Kultury

WSPÓŁORGANIZATORZY KONCERTU:
Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski
Sokołowski Ośrodek Kultury
Parafia pw. Niepokalanego Serca NMP w Sokołowie Podlaskim

PARTNER
Skarbiec Mazowiecki – Lokalna Organizacja Turystyczna

PATRONAT MEDIALNY
Radio Warszawa

Podglad Afisz Sokolow 2400px