przejdź do treści

KONCERT V

ŻABIA WOLA, DWOREK SZLACHECKI, siedziba Domu KulturyZ KOLBERGIEM PO AFRYCE I AZJI. MARIA POMIANOWSKA I PRZYJACIELE
Wtorek, 28 lipca 2015 roku, godzina 18.30
ŻABIA WOLA, DWOREK SZLACHECKI, siedziba Domu Kultury

(zabytek architektury z XIX wieku)
POWIAT GRODZISKI, GMINA ŻABIA WOLA

Koncert piąty (128)

 

WYKONAWCY:

Maria Pomianowska i przyjaciele

MARIA POMIANOWSKA – śpiew, sarangi (Indie), suka biłgorajska, fidel płocka (Polska)

er-hu (Chiny)

MOHAMMAD RASOULI (Iran) – ney, daff, tombak

KAROLINA MATUSZKIEWICZ – śpiew, skrzypce, suka biłgorajska, fidel płocka (Polska)

AMADOU FOLA BALDE (Senegal) – śpiew, djembe, balafon

PIOTR MALEC – tabla (Indie), bębny obręczowe (Arabia)

GWIDON CYBULSKI – śpiew; kora, ngoni, balafon (Afryka Zachodnia), harmonijka

Igor Pogorzelski - słowo o muzyce

 

PROGRAM

Lamento
Anonim z XIV wieku

Hej św. Jónie
Melodia ludowa z Radomszczyzny

Polka z Opoczna
Melodia ludowa z Opoczna

Z tamtej strony jeziora
Pieśń ze zbioru Mazowsze Oskara Kolberga (ogólnopolska ballada ludowa)

Tańce polskie
Anonim z XVI wieku

Stoi lipeńka
Melodia ludowa z Podlasia

Matulu moja
Pieśń ludowa z Mazowsza

Oberek i polka
melodia ludowa z Mazowsza

Hula gąski
Melodia ludowa z Mazowsza

Chopin na Syberii
Fryderyk Chopin - Rondo a la Krakowiak F-dur op. 14

Utwory w opracowaniu Marii Pomianowskiej

 

  • Opis
  • Biogram

Wybrane utwory z nowej płyty CD Marii Pomianowskiej Z Kolbergiem po Afrycei Azji grane na oryginalnych instrumentach etnicznych w międzykontynentalnym składzie. Płyta znalazła sie w finale konkursu Folkowy Fonogram Roku 2014  na Folkowym Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja w maju 2015 roku.

Album CD Z Kolbergiem po Afryce i Azji. Multi Culti Orkiestra Marii Pomianowskiej. Make music not war został wydany w połowie grudnia 2014 roku na zakończenie obchodów Roku Oskara Kolberga przez Mazowiecki Instytut Kultury przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego i ZAIKS. Wielu znawców tematyki uznało, że jest to najlepsza płyta Marii Pomianowskiej.
W zabytkowym dworze szlacheckim z XIX wieku w Żabiej Woli, gdzie na pobliskim cmentarzu w Żelechowie spoczął w 1914 roku, zgodnie z ostatnia wolą,  wybitny malarz Józef Chełmoński, organizujemy wraz z partnerami z Gminy Żabia Wola specjalny koncert pt. Z Kolbergiem po Afryce i Azji, z udziałem Marii Pomianowskiej i muzyków - jej Przyjaciół z Afryki, Azji i Europy, który ma szansę stać się wydarzeniem artystycznym. Będzie można na nim usłyszeć grane na oryginalnych instrumentach etnicznych (m.in. sarangi, kora, balafon, er-hu, suka biłgorajska, flety europejskie i azjatyckie, tabla) utwory z nowej płyty Marii Pomianowskiej. Jest ona zapisem części wspaniałej, 30-letniej podróży muzycznej tej wybitnej polskiej artystki po krajach Afryki i Azji. Płyta dokumentuje niezwykłe muzyczne fuzje, afrykańsko – polskie i azjatycko – polskie, których istotę stanowią tradycja polskiej muzycznej kultury ludowej oraz muzyczne tradycje krajów odwiedzanych przez polską multiinstrumentalistkę w latach 2011-2014. Wszystko rozpoczęło się w Egipcie podczas tzw. Wiosny ludów. Maria Pomianowska uczyła lokalną ludność wybranych mazowieckich pieśni i tańców.

W lipcu br. pragniemy skorzystać z obecności w naszym kraju muzyków z tych dalekich stron świata. Będzie to jedyny koncert Z Kolbergiem po Afryce i Azji Marii Pomianowskiej i jej Przyjaciół przewidziany w bieżącym roku w programie Festiwalu Mazowsze w Koronie.

                                                                             Małgorzata Ewa Kalicińska/MIK
                                                                    Autor i Koordynator Festiwalu Mazowsze w Koronie

Maria Pomianowska

Doktor habilitowana sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Od 1984 roku prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych rodem z Azji i Europy, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii i na Bliski Wschód. W 1994 roku, wspólnie z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim, zrealizowała z sukcesem rekonstrukcję dwóch zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłgorajskiej ifideli płockiej.

Od 30 lat koncertuje na całym świecie. Podczas pięcioletniego pobytu w Japonii (1997-2002) artystka prezentowała w największych salach koncertowych polską muzykę ludową i klasyczną. Zrekonstruowane instrumenty oraz mazowieckie pieśni i melodie wielokrotnie prezentowane były na dworze cesarskim Japonii. Komponowała utwory i koncertowała ze światowej sławy artystami: Yo Yo Ma, Borysem Griebienszczikowem, Gilem Goldsteinem, Gonzalo Rubelcabą, Ianem Gilanem, AMJ, Stanisławem Soyką i in. Artystka wydała 20 autorskich płyt, wiele z nich otrzymało międzynarodowe nagrody. Płyta Chopin na 5 kontynentach w czerwcu 2010 roku  osiągnęła 5 pozycję na europejskiej liście światowej muzyki etnicznej i folkowej World Music Charts Europe ogłoszonej przez Europejską Unię Radiową. W podsumowaniu zaś za cały 2010 rok zajęła 15 miejsce na 866 nominowanych wydawnictw z całego świata, stając się pierwszą w historii tak wysoko ulokowaną polską płytą w tym plebiscycie. Artystka występowała również gościnnie w kilkudziesięciu innych płytowych projektach.

W 2010 roku otworzyła pierwszą w Polsce specjalizację Ethno na Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2011 roku tworzy unikatowe programy, wraz z muzykami arabskimi, pakistańskimi, senegalskimi, koreańskimi, chińskimi, japońskimi i indyjskimi w Azji i Afryce, bazujące na muzyce ludowej z Mazowsza. W roku 2012 wydała pierwszą w historii Polski, a drugą na świecie, monograficzną płytę z muzyką Tekli Bądarzewskiej, wskrzeszając zapomnianą polską kompozytorkę, twórczynię hitu salonowego, sprzedanego w XIX w. w milionie egzemplarzy na wszystkich kontynentach. W 2013 roku – Roku Lutosławskiego – uformowała orkiestrę LutoSłowianie, a w 2014, wraz z prof. E. Dahlig-Turek, wydała publikację Ludowe fidele kolanowe.

Ważniejsze odznaczenia i nagrody: „Paszport Chopinowski”, Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gloria Artis” (2010), „Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego” (2011), Srebryny Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP, Nominacja do Nagrody Norwida (2014).

Mazowsze w koronie - Żabia Wola; fot.M.E.Kalicińska Mazowsze w koronie - Żabia Wola; fot.M.E.Kalicińska Mazowsze w koronie - Żabia Wola; fot.M.E.Kalicińska Mazowsze w koronie - Żabia Wola; fot.M.E.Kalicińska Mazowsze w koronie - Żabia Wola; fot.M.E.Kalicińska Mazowsze w koronie - Żabia Wola; fot.M.E.Kalicińska Mazowsze w koronie - Żabia Wola; fot.M.E.Kalicińska Mazowsze w koronie - Żabia Wola; fot.M.E.Kalicińska Mazowsze w koronie - Żabia Wola; fot.M.E.Kalicińska Mazowsze w koronie - Żabia Wola; fot.M.E.Kalicińska Mazowsze w koronie - Żabia Wola; fot.M.E.Kalicińska

ORGANIZATOR FESTIWALU
Mazowiecki Instytut Kultury

WSPÓŁORGANIZATORZY KONCERTU:
Gmina Żabia Wola
Dom Kultury w Żabiej Woli

PARTNER:
Skarbiec Mazowiecki – Lokalna Organizacja Turystyczna
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Chełmońskiego

PATRONAT MEDIALNY:
Radio Warszawa
Radio Bogoria w Grodzisku Mazowieckim

Z KOLBERGIEM PO AFRYCE I AZJI. MARIA POMIANOWSKA I PRZYJACIELE