przejdź do treści

Koncert VI

DSC 0417 fot.M.KalicińskaNUTY WIELKIEGO PASTERZA

w hołdzie Janowi Pawłowi II

Niedziela, 12 października 2014 roku, godzina 18.30

SOKOŁÓW PODLASKI, KONKATEDRA NIEPOKALANEGO SERCA NMP

(kościół w stylu modernistycznym z elementami stylu gotyckiego wybudowany w latach 1948-53)

POWIAT SOKOŁOWSKI, MIASTO i GMINA SOKOŁÓW PODLASKI

WYKONAWCY:

ZESPÓŁ TREBUNIE-TUTKI

Krzysztof Trebunia-Tutka - skrzypce, koza podhalańska, fujara, piszczałki, róg, śpiew
Anna Trebunia-Wyrostek - basy podhalańskie, śpiew
Jan Trebunia-Tutka - altówka, śpiew
Andrzej Polak- skrzypce, śpiew

oraz gościnnie

Kuba "Bobass" Wilk - gitara basowa
Olaf Węgier- saksofon
WARSZAWSKI CHÓR MIĘDZYUCZELNIANY
Teresa Gręziak - dyrygent
Krzysztof Trebunia-Tutka - prowadzenie koncertu

 

 

  • Opis
  • Program
  • Biogramy

W 2014 roku podczas XI edycji Festiwalu Mazowsze w Koronie zaplanowano na terenie naszego regionu dziewięć chóralnych i kameralnych koncertów, z bardzo różnorodnym programem. Chęć współpracy z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, od maja już z Mazowieckim Instytutem Kultury, wyrazili partnerzy z  powiatów: kozienickiego, ostrołęckiego, piaseczyńskiego, przasnyskiego, sochaczewskiego, sokołowskiego, warszawskiego i węgrowskiego. Po raz pierwszy na szlaku Festiwalu znalazł się późnogotycki Kościół pw. św. Dominika w Krzynowłodze Małej z początku XVI wieku, Kościół pw. św. Bartłomieja w Brzózie wybudowany w połowie XIX wieku oraz Fort Sokolnickiego w Warszawie, zabytek z XIX wieku.

Poza tym odwiedzamy w tym roku : Przasnysz (Klasztor Ojców Pasjonistów), Górę Kalwarię (Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP), Sokołów Podlaski (Konkatedra), Węgrów (Bazylika Mniejsza), Kadzidło (Kościół pw. św. Ducha) oraz Szymanów (Kaplica przypałacowa Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek).

Po raz pierwszy wystąpi w naszym Festiwalu słynny zespół góralski Trebunie-Tutki. W programie pt. Nuty Wielkiego Pasterza, poświęconym świętemu Papieżowi Janowi Pawłowi II, zespół zaprezentuje się na trzech koncertach w Górze Kalwarii, Brzózie i Sokołowie Podlaskim, razem z muzykami jazzowymi - Kubą "Bobass" Wilkiem - gitara basowa, Olafem Węgrem - saksofon oraz klasycznym chórem - Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym. Ten oryginalny koncert, autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki i przez niego prowadzony, jest muzycznym wspomnieniem o wybitnym Papieżu-Polaku, który czuł się góralem. Nuty Wielkiego Pasterza prezentujemy publiczności na Mazowszu w szczególnym dla Karola Wojtyły, Kościoła polskiego i wszystkich Polaków roku. W programie znajdą Państwo utwory zespołu Trebunie-Tutki, inspirowane twórczością wielkich kompozytorów polskich i tradycyjną muzykę góralską. Podczas tego Muzycznego Wieczoru spotkają się trzy muzyczne żywioły: muzyka góralska, stylistyka jazzowa i klasyczne brzmienie.Cieszy mnie bardzo fakt, że jest to już kolejny koncert Festiwalu przygotowany w Sokołowie Podlaskim.

                                                                                          Małgorzata Ewa Kalicińska (MIK)
                                                                      Autor i Koordynator Festiwalu Mazowsze w Koronie

PROGRAM

Twój Czas/Ni ma casu
słowa i muzyka Krzysztof Trebunia-Tutka, oprac. na chór Janusz Dąbrowski

Nutko moja
słowa: Krzysztof Trebunia -Tutka, Władysław Trebunia
muzyka Krzysztof Trebunia –Tutka, oprac. na chór Janusz Dąbrowski

Tatry Wysokie
słowa i muzyka Krzysztof Trebunia –Tutka

Góry Cie kwolom / Sam na sam
słowa Anna Gąsienica-Czubernat, muzyka: WładysławTrebunia, Norman Grant

Matce
słowa Anna Gąsienica-Czubernat, muzyka Krzysztof Trebunia-Tutka

Chwała
słowa Krzysztof Trebunia-Tutka, muzyka: Krzysztof Trebunia-Tutka, Norman Grant

Hej, odsłoniły się dumne Tatry
słowa Krzysztof Trebunia-Tutka, muzyka tradycyjna

Hej przyseł cas
słowa Anna Gąsienica-Czubernat,
muzyka Krzysztof Trebunia-Tutka, oprac. na chór Janusz Dąbrowski

Taki tyci mały
słowa i muzyka brat Tadeusz Ruciński, oprac. na chór Janusz Dąbrowski

Hej, Krywaniu
słowa Kazimierz Przerwa-Tetmajer, muzyka tradycyjna

Wierzę
słowa Włodzimierz Kleszcz, muzyka: Krzysztof Trebunia-Tutka,
Władysław Trebunia, oprac. na chór Janusz Dąbrowski

Dwanaście sióstr
muzyka i słowa Krzysztof Trebunia-Tutka, oprac. na chór Janusz Dąbrowski

Jo cłek wolny
słowa Anna Gąsienica-Czubernat, muzyka: Władysław Trebunia, Norman Grant

Szopenowy mazurek krzesany
słowa Krzysztof Trebunia-Tutka, muzyka Fryderyk Chopin – Mazurek D-dur, oprac. Krzysztof Trebunia-Tutka

Nasze reggae
słowa Włodzimierz Kleszcz, muzyka Krzysztof Trebunia-Tutka, oprac. na chór Janusz Dąbrowski

Syćka se Wom zycom
słowa Helena Bachleda-Księdzulorz, muzyka tradycyjna, oprac. Krzysztof Trebunia-Tutka

Niech serce bije
słowa Anna Gąsienica-Czubernat, muzyka Michał Kulenty, oprac. na chór Janusz Dąbrowski

Hej w górę za góralami
słowa i muzyka Krzysztof Trebunia-Tutka

TREBUNIE-TUTKI
to zespół, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach
w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej, m.in. Wystawach Światowych EXPO w Portugalii i Japonii. Jego rozpoznawalny w Europie styl ukształtowały z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podejście do swojego dziedzictwa. Trebunie-Tutki jako pierwszy zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej.

IMG 3583

Trebunie-Tutki chętnie eksperymentują i współpracują z wybitnymi artystami m.in. Adrianem Sherwoodem z Londynu, jamajską grupą Twinkle Brothers, zespołem „Ordo Sakhna” z Kirgizji, chórem „African Head Charge”, a także ze znakomitymi polskimi muzykami, m.in. Włodzimierzem „Kiniorem” Kiniorskim, Krzysztofem Ścierańskim, Michałem Kulentym, Katarzyną Gaertner, Wojciechem Waglewskim i Voo Voo, Krzysztofem Herdzinem.

Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnym instrumentarium, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, Krzysztof Trebunia-Tutka tworzy NOWĄ MUZYKĘ GÓRALSKĄ, wraz z zespołem rozwija i wzbogaca rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje.

Twórczość Trebuniów-Tutków została nagrodzona tytułem Honorowy Ambasador Polszczyzny, przyznawanym przez Radę Języka Polskiego. Album "Tischner" zespołów Trebunie-Tutki i Voo Voo uzyskał status Złotej Płyty , dwie nominacje do Fryderyka i nagrodę Machinera, zaś najnowszy album "Songs of Glory/ Pieśni Chwały" nagrany z jamajską gwiazdą roots reggae- Twinkle Brothers prócz nominacji do nagrody Akademii Fonograficznej i statusu Złotej Płyty, uplasował się na 11 miejscu prestiżowej listy World Charts Europe EBU. W ub.roku zespół koncertował m.in. w Luksemburgu, Łotwie, Chinach i USA, a wkrótce wyrusza na koncerty do Indii.

Nowy projekt artystyczny autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki - „Legenda Tatr” w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki oraz Chóru i Orkiestry Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina podnosi muzykę inspirowaną góralszczyzną do rangi sztuki narodowej. Jego prapremiera zainauguruje nowy sezon Filharmonii Szczecińskiej w lutym 2015roku.

KRZYSZTOF TREBUNIA-TUTKA
Architekt, muzyk, pedagog. Z urodzenia i zamiłowania – Góral i zakopiańczyk, hołdujący tradycji i walczący o jej przetrwanie.
Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, instruktorem l kl. o specjalności: muzyka, taniec i śpiew podhalański, nauczycielem dyplomowanym (od 1994 r. kształci młodzież w Tatrzańskim Centrum Kultury "Jutrzenka" w Zakopanem).

Założyciel i lider rodzinnego zespołu Trebunie-Tutki, autor audycji radiowych i prelekcji, pomysłodawca i autor wielu płyt z muzyką góralską, juror i konferansjer festiwali folklorystycznych i folkowych, m.in. warszawskiego festiwalu Polskiego Radia - Nowa Tradycja.
Twórca prekursorskiego nurtu Nowej Muzyki Góralskiej, która jest kreatywną kontynuacją muzyki Skalnego Podhala i próbą ocalenia jej dla przyszłych pokoleń. Za swoją twórczość i całokształt pracy wielokrotnie nagradzany, m.in. ministerialną odznaką - Zasłużony dla Kultury Polskiej i godnością Twórcy Honoris Gratia, przyznaną przez Radę Naukową Związku Podhalan.

WARSZAWSKI CHÓR MIĘDZYUCZELNIANY
Swoje istnienie Chór zawdzięcza ks. Zbigniewowi Piaseckiemu, założycielowi, duszpasterzowi i pierwszemu dyrygentowi. W 1967 r. kierownictwo artystyczne przejął Janusz Dąbrowski, który rozsławił Chór na świecie. Obecnie chórem dyryguje Teresa Gręziak.

WARSZAWSKI CHÓR MIĘDZYUCZELNIANYBogaty repertuar zespołu obejmuje kompozycje religijne i świeckie wszystkich epok: od wieku XV po współczesność. WChM ma w swoim dorobku wykonania wielkich form muzycznych takich kompozytorów jak J. S. Bach, G.F. Haendel, G.B. Pergolesi, W.A. Mozart, L. van Beethoven, G. Rossini, F. Schubert, F. Mendelssohn-Bartholdy, G. Verdi, A. Schönberg, T. Paciorkiewicz, A. Ramirez, C. Orff, S. Prokofiew, A. Dvořak, L. Bernstein.

Chór występował na festiwalach muzycznych w kraju i poza jego granicami, wszędzie spotykając się z uznaniem krytyków i ciepłym przyjęciem ze strony publiczności. Na trasach koncertowych znalazły się niemal wszystkie kraje Europy Zachodniej, a także Ukraina, Słowacja i Macedonia. Zespół gościł w Warszawie chóry z Włoch, Jugosławii, Francji, Monaco, Niemiec, Irlandii Północnej, Ukrainy
oraz ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

WChM współpracował między innymi ze Związkiem Kompozytorów Polskich, SPAM–em, ZAIKS–em, Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, Warszawską Operą Kameralną, Filharmonią Narodową w Warszawie, Teatrem Wielkim – Operą Narodową, Filharmonią Olsztyńską, Filharmonią Białostocką, Filharmonią Lwowską, Orkiestrą Kameralną „Warszawscy Wirtuozi”, Orkiestrą „Sinfonia Viva”, zespołem „Varsovia Manta”, zespołem „Trebunie-Tutki”; występował wraz z Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej z Wałbrzycha, Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej, „Michał Kulenty Quartet”; śpiewał pod dyrekcją Witolda Rowickiego, Kazimierza Korda, Ariela Ramireza, Ennio Morricone, Henri Seroka, Jose Cura, Łukasza Borowicza, Tomasza Radziwonowicza.

Chór jest członkiem Federacji Caecilianum, a także członkiem specjalnym Federacji Chórów Francusko-Niemieckich.

Od lutego 2013 roku Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym dyryguje Teresa Gręziak – dotychczasowa asystentka dyrygenta WChM. Łącząc swoje dwie pasje – zamiłowanie do historii sztuki i muzyki Teresa Gręziak przygotowała i wykonała 6 października 2013 z Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym projekt pt „Usłyszeć rzeźbę. Piękna Madonna z Wrocławia głosem Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego”. Było to innowacyjne w swej formie wydarzenie, będące swoistą opowieścią muzyczną snutą wokół arcydzieła sztuki rzeźbiarskiej stworzone z myślą o niewidomych odbiorcach. Koncert został włączony w ramy Warszawskiego Tygodnia Kultury bez Barier.

Obecnie chór przygotowuje się do obchodów 50-lecia istnienia, które planuje uczcić cyklem koncertów pt. „Sztuk Puk – otwórz się na sztukę”. Więcej na stronie www.wchm.pl,

 

fot. M. Kalicińska fot. M. Kalicińska fot. M. Kalicińska fot. M. Kalicińska fot. M. Kalicińska fot. M. Kalicińska fot. M. Kalicińska fot. M. Kalicińska fot. M. Kalicińska

NUTY WIELKIEGO PASTERZA  w hołdzie Janowi Pawłowi II

ORGANIZATOR FESTIWALU
Mazowiecki Instytut Kultury

WSPÓŁORGANIZATORZY KONCERTU:
Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski
Sokołowski Ośrodek Kultury
Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca NMP w Sokołowie Podlaskim