przejdź do treści

Koncert IV

GÓRA KALWARIA, KOŚCIÓŁ PW. NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP fot.Katarzyna MajgierNUTY WIELKIEGO PASTERZA
W hołdzie Janowi Pawłowi II
Piątek, 10 października 2014 roku, godzina 19.00

GÓRA KALWARIA, KOŚCIÓŁ PW. NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP
(zabytek architektury z XVIII wieku)

POWIAT PIASECZYŃSKI, MIASTO I GMINA GÓRA KALWARIA

 

 

WYKONAWCY:

ZESPÓŁ TREBUNIE-TUTKI
Krzysztof Trebunia-Tutka
- skrzypce, koza podhalańska, fujara, piszczałki, róg, śpiew
Anna Trebunia-Wyrostek
- basy podhalańskie, śpiew
Jan Trebunia-Tutka
- altówka, śpiew
Andrzej Polak
- skrzypce, śpiew

oraz gościnnie

Kuba "Bobass" Wilk - gitara basowa
Olaf Węgier
- saksofon

WARSZAWSKI CHÓR MIĘDZYUCZELNIANY
Teresa Gręziak
- dyrygent

Krzysztof Trebunia-Tutka - prowadzenie koncertu

 

  • Opis
  • Program
  • O zespole
  • Skarbiec Mazowiecki

W 2014 roku podczas XI edycji Festiwalu Mazowsze w Koronie zaplanowano na terenie naszego  regionu dziewięć chóralnych i kameralnych koncertów, z bardzo różnorodnym programem.
Chęć współpracy z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, od maja już z Mazowieckim Instytutem Kultury, wyrazili partnerzy z powiatów: kozienickiego, ostrołęckiego, piaseczyńskiego, przasnyskiego, sochaczewskiego, sokołowskiego, warszawskiego i węgrowskiego. Po raz pierwszy na szlaku Festiwalu znalazł się późnogotycki Kościół pw. św. Dominika w Krzynowłodze Małej z początku XVI wieku, Kościół pw. św. Bartłomieja w Brzózie wybudowany w połowie XIX wieku oraz Fort Sokolnickiego w Warszawie, zabytek z XIX wieku.
Poza tym odwiedzamy w tym roku : Przasnysz (Klasztor Ojców Pasjonistów), Górę Kalwarię (Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP), Sokołów Podlaski (Konkatedra), Węgrów (Bazylika Mniejsza), Kadzidło (Kościół pw. św. Ducha) oraz Szymanów (Kaplica przypałacowa Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek).

Po raz pierwszy wystąpi na naszym Festiwalu słynny zespół góralski Trebunie-Tutki. W programie pt. Nuty Wielkiego Pasterza, poświęconym świętemu Papieżowi Janowi Pawłowi II, zespół zaprezentuje się na trzech koncertach w Górze Kalwarii, Brzózie i Sokołowie Podlaskim, razem z muzykami jazzowymi - Kubą "Bobass" Wilkiem - gitara basowa, Olafem Węgrem - saksofon oraz chórem klasycznym - Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym. Ten oryginalny koncert, autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki i przez niego prowadzony, jest muzycznym wspomnieniem o wybitnym Papieżu-Polaku, który czuł się góralem. Nuty Wielkiego Pasterza prezentujemy publiczności na Mazowszu w szczególnym dla Karola Wojtyły, Kościoła polskiego i wszystkich Polaków roku. W programie znajdą Państwo utwory zespołu Trebunie-Tutki, inspirowane twórczością wielkich kompozytorów polskich i tradycyjną muzykę góralską. Podczas Muzycznego Wieczoru spotkają się trzy żywioły muzyczne: muzyka góralska, stylistyka jazzowa i klasyczne brzmienie. Cieszy mnie bardzo fakt, że jest to już kolejne wydarzenie muzyczne Festiwalu przygotowane w historycznym mieście mazowieckim Góra Kalwaria.

Małgorzata Ewa Kalicińska (MIK)
Autor i Koordynator Festiwalu Mazowsze w Koronie

PROGRAM

Twój Czas/Ni ma casu
słowa i muzyka Krzysztof Trebunia-Tutka, oprac. na chór Janusz Dąbrowski

Nutko moja
słowa: Krzysztof Trebunia -Tutka, Władysław Trebunia
muzyka Krzysztof Trebunia –Tutka, oprac. na chór Janusz Dąbrowski

Tatry Wysokie
słowa i muzyka Krzysztof Trebunia –Tutka

Góry Cie kwolom / Sam na sam
słowa Anna Gąsienica-Czubernat, muzyka: WładysławTrebunia, Norman Grant

Matce
słowa Anna Gąsienica-Czubernat, muzyka Krzysztof Trebunia-Tutka

Chwała
słowa Krzysztof Trebunia-Tutka, muzyka: Krzysztof Trebunia-Tutka, Norman Grant

Hej, odsłoniły się dumne Tatry
słowa Krzysztof Trebunia-Tutka, muzyka tradycyjna

Hej przyseł cas
słowa Anna Gąsienica-Czubernat, muzyka Krzysztof Trebunia-Tutka, oprac. na chór Janusz Dabrowski

Taki tyci mały
słowa i muzyka brat Tadeusz Ruciński, oprac. na chór Janusz Dąbrowski

Hej, Krywaniu
słowa Kazimierz Przerwa-Tetmajer, muzyka tradycyjna

Wierzę
słowa Włodzimierz Kleszcz, muzyka: Krzysztof Trebunia-Tutka,
Władysław Trebunia, oprac. na chór Janusz Dąbrowski

Dwanaście sióstr
muzyka i słowa Krzysztof Trebunia-Tutka, oprac. na chor Janusz Dąbrowski

Jo cłek wolny
słowa Anna Gąsienica-Czubernat, muzyka: Władysław Trebunia, Norman Grant

Szopenowy mazurek krzesany
słowa Krzysztof Trebunia-Tutka, muzyka Fryderyk Chopin – Mazurek D-dur, oprac. Krzysztof Trebunia-Tutka

Nasze reggae
słowa Włodzimierz Kleszcz, muzyka Krzysztof Trebunia-Tutka, oprac. na chór Janusz Dąbrowski

Syćka se Wom zycom
słowa Helena Bachleda-Księdzulorz, muzyka tradycyjna, oprac. Krzysztof Trebunia-Tutka

Niech serce bije
słowa Anna Gąsienica-Czubernat, muzyka Michał Kulenty, oprac. na chór Janusz Dąbrowski

Hej w górę za góralami
słowa i muzyka Krzysztof Trebunia-Tutka

TREBUNIE-TUTKI

to zespół, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej, m.in. Wystawach Światowych EXPO w Portugalii i Japonii. Jego rozpoznawalny w Europie styl ukształtowały z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podejście do swojego dziedzictwa. Trebunie-Tutki jako pierwszy zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej.

TREBUNIE-TUTKI

Trebunie-Tutki chętnie eksperymentują i współpracują z wybitnymi artystami m.in. Adrianem Sherwoodem z Londynu, jamajską grupą Twinkle Brothers, zespołem „Ordo Sakhna” z Kirgizji, chórem „African Head Charge”, a także ze znakomitymi polskimi muzykami, m.in. Włodzimierzem „Kiniorem” Kiniorskim, Krzysztofem Ścierańskim, Michałem Kulentym, Katarzyną Gaertner, Wojciechem Waglewskim i Voo Voo, Krzysztofem Herdzinem.

Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnym instrumentarium, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, Krzysztof Trebunia-Tutka tworzy NOWĄ MUZYKĘ GÓRALSKĄ, wraz z zespołem rozwija i wzbogaca rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje.

Trebunie-Tutki Z-ne fot. Anita Trebunia-TutkaTwórczość Trebuniów-Tutków została nagrodzona tytułem Honorowy Ambasador Polszczyzny, przyznawanym przez Radę Języka Polskiego. Album "Tischner" zespołów Trebunie-Tutki i Voo Voo uzyskał status Złotej Płyty , dwie nominacje do Fryderyka i nagrodę Machinera, zaś najnowszy album "Songs of Glory/ Pieśni Chwały" nagrany z jamajską gwiazdą roots reggae- Twinkle Brothers prócz nominacji do nagrody Akademii Fonograficznej i statusu Złotej Płyty, uplasował się na 11 miejscu prestiżowej listy World Charts Europe EBU. W ub.roku zespół koncertował m.in. w Luksemburgu, Łotwie, Chinach i USA, a wkrótce wyrusza na koncerty do Indii.

Nowy projekt artystyczny autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki - „Legenda Tatr” w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki oraz Chóru i Orkiestry Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina podnosi muzykę inspirowaną góralszczyzną do rangi sztuki narodowej. Jego prapremiera zainauguruje nowy sezon Filharmonii Szczecińskiej w lutym 2015roku.

KRZYSZTOF TREBUNIA-TUTKA
Architekt, muzyk, pedagog. Z urodzenia i zamiłowania – Góral i zakopiańczyk, hołdujący tradycji i walczący o jej przetrwanie.

Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, instruktorem l kl. o specjalności: muzyka, taniec i śpiew podhalański, nauczycielem dyplomowanym (od 1994 r. kształci młodzież w Tatrzańskim Centrum Kultury "Jutrzenka" w Zakopanem).

Założyciel i lider rodzinnego zespołu Trebunie-Tutki, autor audycji radiowych i prelekcji, pomysłodawca i autor wielu płyt z muzyką góralską, juror i konferansjer festiwali folklorystycznych i folkowych, m.in. warszawskiego festiwalu Polskiego Radia - Nowa Tradycja. Twórca prekursorskiego nurtu Nowej Muzyki Góralskiej, która jest kreatywną kontynuacją muzyki Skalnego Podhala i próbą ocalenia jej dla przyszłych pokoleń. Za swoją twórczość i całokształt pracy wielokrotnie nagradzany, m.in. ministerialną odznaką - Zasłużony dla Kultury Polskiej i godnością Twórcy Honoris Gratia, przyznaną przez Radę Naukową Związku Podhalan.

Mazowsze w Koronie
( Góra Kalwaria, 10 października 2014 r.)

Mieliśmy okazję spotkać się w miejscu wyjątkowym, jakim jest kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, będący sanktuarium maryjnym Matki Bożej Górskiej i św. Antoniego.
Nie mogło na nim zabraknąć Lokalnej Organizacji Turystycznej „Skarbiec Mazowiecki”, która jest partnerem projektu. Głównym celem LOT SM jest upowszechnianie wiedzy o historii Mazowsza, kulturze i tradycji regionu. To nie tylko umożliwienie turystom dotarcia do zabytkowych obiektów sakralnych, stworzenie infrastruktury niezbędnej do obsługi ruchu turystycznego, a także rozpowszechnianie informacji o obiektach, ich zagospodarowaniu, dostępności, czy też odbywających się wydarzeniach. Choćby takich jak koncert cyklu Mazowsze w Koronie, zorganizowany 10 października w Górze Kalwarii.
Kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny doskonale wpisuje się w nasz projekt "Skarbiec mazowiecki - szlaki obiektów sakralnych w Warszawie i na Mazowszu", którego jedną z części będzie w przyszłości mazowiecki szlak Ojców Marianów.
Zaczynając od pierwszej ich siedziby, jaką była Puszcza Korabiewska (obecnie Puszcza Mariańska), poprzez Górę Kalwarię (gdzie już od 1677 r. Marianie sprawowali opieką nad pielgrzymami do Nowej Jerozolimy, bo tak wcześniej nazywało się to miasto) i pobliski Wieczernika na Mariankach (tutaj spoczywają doczesne szczątki założyciela zakonu, błogosławionego Stanisława Papczyńskiego), a kończąc po drugiej stronie Wisły w Mariańskim Porzeczu. Znajduje się tutaj jeden z największych kościołów drewnianych na Mazowszu, słynny m.in. z XVIII-wiecznych iluzorycznych malowideł. którymi pokryte są ściany i sufit świątyni.
Przy okazji zapraszamy również do zwiedzania warszawskich kościołów (w tym m.in. do świątyni NMP Matki Miłosierdzia na warszawskich Stegnach, którą opiekują się księża marianie), do udziału w organizowanych przez nas wyjazdach studyjnych po Mazowszu oraz na kolejne spotkania w ramach cieszącego się coraz większym zainteresowaniem projektu "Mazowsze w Koronie".

Jacek Wiśniewski
Lokalna Organizacja Turystyczna
"Skarbiec Mazowiecki"

 

 

NUTY WIELKIEGO PASTERZA fot. M. Kalicińska NUTY WIELKIEGO PASTERZA fot. M. Kalicińska NUTY WIELKIEGO PASTERZA fot. M. Kalicińska NUTY WIELKIEGO PASTERZA fot. M. Kalicińska NUTY WIELKIEGO PASTERZA fot. M. Kalicińska NUTY WIELKIEGO PASTERZA fot. M. Kalicińska NUTY WIELKIEGO PASTERZA fot. M. Kalicińska NUTY WIELKIEGO PASTERZA fot. M. Kalicińska NUTY WIELKIEGO PASTERZA fot. M. Kalicińska NUTY WIELKIEGO PASTERZA fot. M. Kalicińska

plakat MWK 2014 Gora K

ORGANIZATOR FESTIWALU
Mazowiecki Instytut Kultury

WSPÓŁORGANIZATORZY KONCERTU:
Burmistrz Miasta i Gminy Góra Kalwaria
Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii
Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Górze Kalwarii

PARTNER
Skarbiec Mazowiecki – Lokalna Organizacja Turystyczna