przejdź do treści

Koncert II

FORT SokolnickiegoORKIESTRA MARII POMIANOWSKIEJ LUTOSŁOWIANIE
NA SZLAKU FESTIWALU MAZOWSZE W KORONIE

koncert promujący album płytowy

Piątek, 30 maja 2014 roku, godzina 19.00

WARSZAWA, FORT SOKOLNICKIEGO
(zabytek architektury z XIX wieku)

POWIAT WARSZAWSKI, MIASTO STOŁECZNE
WARSZAWA

FORT Sokolnickiego  ul. Stefana Czarnieckiego 51

Fort Siergieja powstał w okresie zaboru rosyjskiego w maju 1851 roku w miejscu rogatki marymonckiej. Był elementem Cytadeli Aleksandrowskiej. W 1921 roku budowli nadano imię generała Michała Sokolnickiego, wybitnego polskiego dowódcy i polityka z przełomu XVIII i XIX wieku. W  latach  dwudziestych XX wieku rozpoczęto gruntowną przebudowę obiektu. Wokół zbudowano Park im. Stefana Żeromskiego. Podczas Powstania Warszawskiego w forcie urządzony został szpital polowy. Po wojnie mieściło się w nim m.in. Archiwum Akt Nowych. Obecnie po przeprowadzonej gruntownej modernizacji od 2012 roku działa tutaj Centrum Sztuki – FORT Sokolnickiego. Obiekt znajduje się w rejestrze zabytków.

WYKONAWCY:

Maria Pomianowska - śpiew, fidel płocka, suka biłgorajska, suka mielecka,
kierownictwo artystyczne
Paweł Betley
- flety, fujarki
Katarzyna Kamer
-  fidel płocka, suka biłgorajska
Bartłomiej Pałyga
- śpiew, wspak, drumla, skrzypce diabelskie
Dima Gorelik
- gitara
Hubert Giziewski
- akordeon

Igor Pogorzelski – słowo o muzyce

FORT Sokolnickiego ORKIESTRA MARII POMIANOWSKIEJ LUTOSŁOWIANIE; fot. M.Kalicińska

PROGRAM
W programie Muzycznego Wieczoru w Forcie Sokolnickiego znajdą się Mała suita, Bukoliki, Melodie ludowe Witolda Lutosławskiego, melodie ludowe z Mazowsza, Biłgorajskiego i Opoczyńskiego – utwory specjalnie opracowane w Roku Lutosławskiego przez wybitną, światowej sławy multiinstrumentalistkę Marię Pomianowską na jej oryginalną orkiestrę LutoSłowianie.

Jest to kolejny autorski program Marii Pomianowskiej, po wcześniejszych, znanych projektach Chopin na 5 kontynentach czy Zapomniany dźwięk. Tekla Bądarzewska, ukazujący tym razem muzykę jednego z czołowych kompozytorów XX wieku Witolda Lutosławskiego przez pryzmat oczekiwań współczesnego odbiorcy.  Koncert jest organizowany w pobliżu ul. Śmiałej (Stary Żoliborz), gdzie ostatnie 25 lat życia spędził Witold Lutosławski.

Studyjne nagrania prezentowanych utworów znalazły się na wydanym w 2014 roku przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki nowym albumie płytowym Marii Pomianowskiej i jej Orkiestry LutoSłowianie.
Płyta powstała, by zarejestrować mazowieckie tournée, powołanej w 2013 roku, Orkiestry Marii Pomianowskiej LutoSłowianie podczas 10. Jubileuszowej edycji Festiwalu Mazowsze w KoronieRoku Lutosławskiego. LutoSłowianie wystąpili w historycznych wnętrzach w Oleksowie, Chorzelach, Szreńsku, Otwocku, Myszyńcu i Sokołowie Podlaskim.

                                                                                        Małgorzata Ewa Kalicińska (MCKiS)
                                                                                                 Autor i Koordynator Festiwalu


Fot. Małgorzata Kalicińska Fot. Małgorzata Kalicińska Fot. Małgorzata Kalicińska Fot. Małgorzata Kalicińska Fot. Małgorzata Kalicińska Fot. Małgorzata Kalicińska Fot. Małgorzata Kalicińska Fot. Małgorzata Kalicińska Fot. Małgorzata Kalicińska Fot. Małgorzata Kalicińska Fot. Małgorzata Kalicińska

ORGANIZATOR FESTIWALU
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

WSPÓŁORGANIZATOR KONCERTU
Centrum Sztuki-FORT Sokolnickiego

plakat-FORT