przejdź do treści

Koncert XIII

Ojcze Nasz
Niedziela, 18 listopada 2012 roku, godzina 16.00
OPACTWO, KOŚCIÓŁ PW. WNIEBOWZIĘCIA NMP
(zabytek architektury z XVIII wieku)
Powiat kozienicki, Gmina Sieciechów

Koncert XIII w 2012 roku pt. „Ojcze Nasz”
101. koncert Festiwalu

Wykonawcy:
Chór Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
Tomasz Hynek – dyrygent
Teatr Ruchu Balonik działający przy MCKiS
Wojciech Gębski – kierownictwo artystyczne i choreografia
Igor Pogorzelski – słowo o muzyce

Koncert XIIIProgram:
Bach, Moniuszko, Łukaszewski, Soyka, Mercury
Nasza Wędrująca Mazowiecka Filharmonia w ostatnich latach co roku odwiedza Powiat Kozienicki. Były już koncerty kameralne w kościołach w Wysokim Kole, Rozniszewie i Opactwie, realizowane wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Kozienicach. Przygotowaliśmy także kilka większych koncertów z udziałem polskich orkiestr kameralnych i symfonicznych w Kościele Świętego Krzyża w Kozienicach.

W niedzielę 18 listopada o godz. 16.00 Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki oraz Starostwo Powiatowe w Kozienicach mają przyjemność zaprosić Państwa do zabytkowego kościoła klasztornego w Opactwie (XVIII wiek) na koncert festiwalu Mazowsze w Koronie, drugi koncert organizowany na terenie powiatu kozienickiego w tym roku i ostatnie zarazem, otwarte dla wszystkich melomanów wydarzenie artystyczne projektu Powiat Kozienicki Stolica Kultury Mazowsza 2012. Wiosną w Zabytkowym Zespole Kościelnym z XIX wieku w Rozniszewie wystąpił, w towarzystwie znanych solistów warszawskich, wybitny polski skrzypek Konstanty Andrzej Kulka.

Koncert pt. „Ojcze Nasz” w Opactwie będzie miał charakter szczególny, ponieważ właśnie tutaj w historycznym miejscu związanym z Zakonem Benedyktynów, wypadnie setna pierwsza realizacja muzycznego wieczoru Mazowsza w Koronie, projektu zainicjowanego przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w 2001 roku. Będzie to tym razem wieczór muzyki chóralnej, na którym wystąpi Chór Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie - bardzo interesujący zespół, pracujący od 19 lat pod kierownictwem Tomasza Hynka, absolwenta Wydziału Dyrygentury Chóralnej Warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina oraz Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Chór SGH był laureatem w ostatnich latach wielu nagród m.in.: zwyciężył w kategorii chórów akademickich na VII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Sakralnej „Łapskie Te Deum, zdobył pierwsze miejsce oraz Złotą Lirę na IV Międzynarodowym Warszawskim Festiwalu Chóralnym „Varsovia Cantus” jak również Grand Prix Mazowieckiego Festiwalu Chórów Akademickich „Vivat Academia”, zwyciężył również na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Sakralnej w Namestovie na Słowacji oraz zdobył nagrodę za I miejsce w kategorii chórów akademickich w IV Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym im. Wacława z Szamotuł w Szamotułach i otrzymał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu skomponowanego przez Wacława z Szamotuł. Szerokie zainteresowania muzyczne chóru wyróżniają go na krajowej scenie. Zespół sięga zarówno po wybitne dzieła muzyki dawnej, jak i utwory współczesnych kompozytorów. Chór zasłynął także brawurowymi wykonaniami muzyki popularnej. Chór SGH już od kilku lat bierze udział w koncertach festiwalu Mazowsze w Koronie. Szczególnie gorąco przyjmowany jest przez publiczność przekrojowy program pt. Ojcze Nasz, w którym obok utworów sakralnych Wacława z Szamotuł, Johanna S. Bacha, Stanisława Moniuszki zestawiane są znane utwory muzyki popularnej Stanisława Soyki, Pawła Kukiza i Freddiego Mercury, w bardzo ciekawych, artystycznych opracowaniach.

W koncercie Mazowsza w Koronie, otwierającym drugą setkę koncertów, weźmie udział również Teatr Ruchu Balonik , który prowadzi od 20 lat w MCKiS w Warszawie tancerz Wojciech Gębski, związany z Zespołem Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej oraz Reprezentacyjnym Zespołem Artystycznym Wojska Polskiego. Teatr Ruchu Balonik, wielokrotnie nagradzany na festiwalach artystów niepełnosprawnych w kraju, święci w listopadzie 2012 roku Jubileusz 20-lecie swego istnienia.

W 2012 roku na terenie województwa mazowieckiego zaplanowaliśmy w sumie 14 koncertów. Na muzycznym szlaku znalazły się następujące miejscowości: Chorzele, Glinianka, Góra Kalwaria, Jeruzal, Kadzidło, Mława, Myszyniec, Opactwo, Otwock, Rozniszew, Sokołów Podlaski i Węgrów. Na jedynym koncercie symfonicznym zorganizowanym w Sokołowie Podlaskim wystąpiła Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej pod kierunkiem Maestro Antoniego Wita.

Małgorzata Kalicińska
(Impresariat Muzyczny MCKiS)
Koordynator festiwalu Mazowsze w Koronie

Współorganizatorzy koncertu:
Starostwo Powiatowe w Kozienicach
Gmina Sieciechów
Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Opactwie

 

Ojcze Nasz, OPACTWO, KOŚCIÓŁ PW. WNIEBOWZIĘCIA NMP Ojcze Nasz, OPACTWO, KOŚCIÓŁ PW. WNIEBOWZIĘCIA NMP Ojcze Nasz, OPACTWO, KOŚCIÓŁ PW. WNIEBOWZIĘCIA NMP Ojcze Nasz, OPACTWO, KOŚCIÓŁ PW. WNIEBOWZIĘCIA NMP Ojcze Nasz, OPACTWO, KOŚCIÓŁ PW. WNIEBOWZIĘCIA NMP Ojcze Nasz, OPACTWO, KOŚCIÓŁ PW. WNIEBOWZIĘCIA NMP Ojcze Nasz, OPACTWO, KOŚCIÓŁ PW. WNIEBOWZIĘCIA NMP Ojcze Nasz, OPACTWO, KOŚCIÓŁ PW. WNIEBOWZIĘCIA NMP