przejdź do treści

Mazowsze w Koronie 2021

Mazowsze w Koronie. Muzyczne Wieczory w zabytkach architektury mazowieckiej
Edycja XVIII Anno Domini 2021

Drodzy Państwo – Melomani z Mazowsza,
mija 20 lat od pierwszego koncertu naszego wędrującego Festiwalu, który odbył się w gotyckim kościele w Makowie Mazowieckim w roku 2001. Czas biegnie szybko – 23 maja br. w Nasielsku zainaugurowaliśmy już osiemnasty sezon muzyczny projektu Mazowsze w Koronie.

Jest to drugi z kolei bardzo trudny sezon artystyczny, bowiem realizowany w czasie pandemii.
Na Wieczorach Muzycznych XVIII edycji Festiwalu Mazowsze w Koronie Anno Domini 2021 dominuje kameralistyka.

I odsłona Festiwalu to trzy koncerty: w monumentalnym kościele pw. św. Wojciecha w Nasielsku (lata budowy zabytku architektury 1899–1904), w Konkatedrze pw. Niepokalanego serca NMP w Sokołowie Podlaskim (kościół w stylu modernistycznym z 1951 roku z elementami stylu gotyckiego) i na dziedzińcu (plener) Nowodworskiego Ośrodka Kultury (zespół zabytkowych budynków koszar wojskowych z przełomu XIX i XX wieku) w Nowym Dworze Mazowieckim.

II odsłona projektu przewidziana jest we wrześniu i w październiku 2021 roku.

W Nasielsku miał miejsce 178. Wieczór Muzyczny przygotowany przez Mazowiecki Instytut Kultury wspólnie z Partnerami z Nasielskiego Ośrodka Kultury i Parafii pw. Św. Wojciecha. Do zabytkowego kościoła pw. Św. Wojciecha mogliśmy już zaprosić ograniczoną liczbę publiczności, a o godz. 19.00 rozpoczęła się transmisja koncertu w Internecie.

Wystąpił Zespół Marii Pomianowskiej z programem Perły muzyki polskiej. Koncert jest podróżą po świecie polskiej muzyki ludowej i klasycznej od epoki średniowiecza do współczesności. Choć utwory polskich kompozytorów pisane są głównie na instrumentarium klasyczne, swoim bogactwem fakturalnym i przestrzennym zachęcają do poszukiwania dla nich innych barw a przez to wartości brzmieniowych. Słowo o muzyce podczas Wieczoru wygłosił Igor Pogorzelski.
Drugi przystanek dla muzycznego Festiwalu sytuowaliśmy w tym roku w Sokołowie Podlaskim. 6 czerwca br. odbył się koncert pt. Ennio Morricone – Mistrz muzycznych pejzaży w wersji kameralnej, opracowanej przez szefa Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej Jana Lewtaka i w wykonaniu Zespołu Kameralnego Filharmonii Narodowej. To muzyczne pożegnanie z legendą muzyki filmowej Ennio Morricone (1928–2020) – wszechstronnym, światowej sławy włoskim artystą, który odszedł 6 lipca 2020 roku w Rzymie w wieku 91 lat.

Był to kolejny interesujący Wieczór Muzyczny Festiwalu, który po raz pierwszy w tym cyklu poprowadził popularny dziennikarz Polskiego Radia Paweł Sztompke.

Trzeciego koncertu pierwszej odsłony wysłuchaliśmy w piątek, 18 czerwca na historycznym dziedzińcu Nowodworskiego Ośrodka Kultury w Nowym Dworze Mazowieckim. Tu w warunkach plenerowych, z lekkim nagłośnieniem, o godz. 21.00 powtórzony został program Ennio Morricone – Mistrz muzycznych pejzaży w wersji kameralnej przygotowanej przez Jana Lewtaka.

Niezmiernie to smutne, że przyszło nam pożegnać w maju przedwcześnie zmarłego skrzypka i humanistę Józefa Kolinka, członka Kwartetu smyczkowego Prima Vista, człowieka pełnego pomysłów artystycznych, osobę bardzo aktywną i życzliwą ludziom. Józef Kolinek, wraz z Kwartetem Prima Vista, uczestniczył w wielu koncertach Festiwalu Mazowsze w Koronie. Często sam te koncerty z powodzeniem prowadził. Zapamiętałam szczególnie Wieczór Urodzinowy zorganizowany dla Marszałka Koronnego Franciszka Bielińskiego w Górze Kalwarii, gdzie były prezentowane dzieła Gigantów baroku, rówieśników Pana Marszałka.
To właśnie muzyka kameralna była pasją Józefa Kolinka. Trudno się pogodzić z myślą, że już będzie koncertował tylko w nieziemskim świecie.

Podczas drugiej odsłony tegorocznej, XVIII edycji projektu Mazowsze w Koronie
zrealizowane zostaną cztery koncerty, które przygotowaliśmy razem z Partnerami z Magnuszewa, Wilgi i Mariańskiego Porzecza, Miedznej oraz Węgrowa. Są to, między innymi, miejsca festiwalowych prezentacji w minionych latach.

5 września w Magnuszewie (powiat kozienicki), w zabytkowym kościele z XVIII wieku pw. św. Jana Chrzciciela odbędzie się czwarty koncert XVIII edycji Festiwalu. Przed tutejszą publicznością wystąpi po raz pierwszy Zespół Marii Pomianowskiej z programem Perły muzyki polskiej.Autorka programu, ceniona na świecie artystka – profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, Maria Pomianowska przygotowuje dla Melomanów niespodziankę.

W sobotę, 25 września wędrujący Festiwal przybędzie do kościoła w Mariańskim Porzeczu – mazowieckiej perły architektury drewnianej z 2 poł. XVIII wieku (powiat garwoliński); w niedzielę 26 wrześniado kościoła w Miedznie, który wybudowano pod koniec XIX wieku (powiat węgrowski).
Oba zabytki architektury są miejscem kultu maryjnego.
Na realizowane tam koncerty przygotowaliśmy program Barokowe odcienie lutnizespołu LUTEDUO PLUS, którego liderem jest Anton Birula – muzyk wykształcony w Holandii i Niemczech. Będzie można usłyszeć utwory kompozytorów niemieckich, francuskich i włoskich w różnych zestawach instrumentów: dwie lutnie barokowe, teorba, gitara barokowa oraz organy.

3 października w Bazylice Mniejszej w Węgrowie, stanowiącej perłę architektury sakralnej z XVIII wieku, zakończymy XVIII edycję Festiwalu Mazowsze w Koronie. Na życzenie Partnera projektu wystąpi w Węgrowie Zespół Marii Pomianowskiej z programem Perły muzyki polskiej.
Będzie to 184. Wieczór Muzyczny cyklu koncertów współorganizowanych od 2001 roku z kilkudziesięcioma instytucjami kultury na Mazowszu, samorządem powiatowym, gminnym i miejskim, wieloma parafiami rzymskokatolickimi i parafią Ewangelicko-Augsburską w Węgrowie.

Niestety, wędrówka muzyczna Festiwalu Mazowsze w Koronie z nieocenionym, wieloletnim Organizatorem tego projektu – Mazowieckim Instytutem Kultury (dawniej MCKiS) zostanie w 2021 roku zakończona.
Dziękuję wszystkim kolejnym Dyrektorom naszej Instytucji i Samorządowi Województwa Mazowieckiego za okazane zrozumienie i zaangażowanie, w wyniku których przez dwie dekady mogłam, w historycznych miejscach naszego regionu, prezentować Mazowszanom sztukę muzyczną Europy tworzoną w okresie ponad 1000 lat, stanowiącą fundament naszej kultury.
Przekonaliśmy się w czasie tej podróży, pełnej niezwykłych przygód, że niepotrzebne są nam mikrofony i wzmacniacze, a czasami i prąd, by posłuchać wspaniałej muzyki. Wystarczy jedynie odpowiednie wnętrze, plener i otwarci, zaangażowani ludzie, sympatycy i miłośnicy tej sztuki.

Dziękuję wybitnym muzykom polskim i osobom prowadzącym koncerty oraz artystom ze świata za uczestnictwo w naszym projekcie.

Sfinalizowaliśmy niezwykle istotny etap Festiwalu.

Małgorzata Ewa Kalicińska
Autor i Koordynator Festiwalu Mazowsze w Koronie

1 września 2021 roku