przejdź do treści

KONCERT I/178

MAZOWSZE W KORONIE
Muzyczne Wieczory w zabytkach architektury mazowieckiej
Edycja XVIII ANNO DOMINI 2021
Wieczór inauguracyjny (178.)
Transmisja w Internecie

NASIELSK
Kościół pw. św. Wojciecha
(lata budowy zabytku architektury 1899 –1904)
POWIAT NOWODWORSKI, MIASTO NASIELSK

23 maja 2021 roku, niedziela, godz. 19.00
Perły muzyki polskiej
ZESPÓŁ MARII POMIANOWSKIEJ
Maria Pomianowska - śpiew, fidele kolanowe, kierownictwo artystyczne, opracowanie utworów
Katarzyna Gacek-Duda - flety
Hubert Giziewski - akordeon
Wojciech Lubertowicz - bębny
Igor Pogorzelski - słowo o muzyce

PROGRAM

Anonim z XVII wieku Dawne tańce
Anonim z XVII wieku Służyłem ja tobie
Melodia ludowa Z tamtej strony jeziora (Mazowsze)
Piotr z Grudziądza Presulis eminenciam
Maria Pomianowska Fidelis 1
Melodia ludowa Wyjechałem na poleczko (Mazowsze)
Fryderyk Chopin Mazurek  op. 68 nr 2
Fryderyk Chopin Mazurek op. 33 nr 2
Maria Pomianowska Partita
Melodia ludowa Czemu żeś mnie matuleńko (Kujawy)
Stanisław Moniuszko Prząśniczka
Stanisław Moniuszko Pieśń wieczorna
Stanisław Moniuszko Kozak
Maria Pomianowska Fidelis 2
Melodia tradycyjna O Janie, Janie (ze zbioru O. Kolberga Mazowsze
Anonim z XVII wieku Wyrwany

Mazowsze W Koronie 2021Koncert inauguracyjny XVIII edycji Festiwalu, zaplanowany na niedzielę 23 maja br. w Nasielsku, pt. Perły muzyki polskiej, autorstwa profesora Akademii Muzycznej w Krakowie – znanej multiinstrumentalistki dr hab. sztuki muzycznej Marii Pomianowskiej, jest jedną z propozycji, jakie przygotowaliśmy dla publiczności na Mazowszu w drugim roku ograniczeń nałożonych z powodu pandemii na życie społeczne w kraju. Koncert jest podróżą po świecie polskiej muzyki ludowej i klasycznej od epoki średniowiecza do współczesności. Choć utwory polskich kompozytorów pisane są głównie na instrumentarium klasyczne, swoim bogactwem fakturalnym i przestrzennym zachęcają do poszukiwania dla nich innych barw a przez to wartości brzmieniowych. Poprzez zestawienie brzmień klasycznych z ludowymi powstaje artystyczny przekaz adresowany do bardzo szerokiego odbiorcy ulokowanego we współczesnej rzeczywistości.

W koncercie przedstawione zostaną dzieła kompozytorów polskich: Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki zaaranżowane na instrumenty klasyczne, ludowe i dawne oraz współczesne kompozycje Marii Pomianowskiej. W programie pojawią się także utwory ludowe z różnych zakątków Polski, w tym z Mazowsza. „Ważnym elementem spinającym całość programu jest improwizacja, wynikająca z inspiracji muzyką wybitnych kompozytorów polskich oraz rytmów i melodii polskiej wsi. Od dawna wiadomo, że w muzyce klasycznej, sięganie do folkloru wiąże się z fascynacją dawnością, specyfiką i prostotą muzyki ludowej. Jej własne, autonomiczne piękno może być pierwszą przyczyną zainteresowania profesjonalnego twórcy. W ten sposób program Perły muzyki polskiej tworzy homogeniczną całość o nowatorskim charakterze.” (z opisu programu autorskiego koncertu prof. Marii Pomianowskiej)

Na Wieczorach Muzycznych Festiwalu Mazowsze w Koronie w 2021 roku, będzie dominowała kameralistyka. Mam nadzieję, że utwory prezentowane podczas koncertów festiwalu pozwolą Państwu, choć na chwilę, zapomnieć
o codziennych troskach.
Małgorzata Ewa Kalicińska/MIK
Autor i Koordynator Festiwalu Mazowsze w Koronie

ORGANIZATOR FESTIWALU:
MazowieckiInstytut Kultury

WSPÓŁORGANIZATORZY KONCERTU W NASIELSKU:
Miasto i Gmina Nasielsk
Nasielski Ośrodek Kultury
Parafia św. Wojciecha w Nasielsku

Fundusz Wspierania Kultury

PARTNER MEDIALNY:
TVP Kultura