przejdź do treści

Mazowsze w Koronie. Muzyczne Wieczory w zabytkach architektury mazowieckiej
Edycja XVIII Anno Domini 2021

Drodzy Państwo – melomani z Mazowsza,
Mija 20 lat od pierwszego koncertu naszego wędrującego Festiwalu, który odbył się w gotyckim kościele w Makowie Mazowieckim w roku 2001. Czas biegnie szybko i 23 maja br. w Nasielsku inaugurujemy już osiemnasty sezon muzyczny projektu Mazowsze w Koronie. Jest to drugi sezon artystyczny, bardzo trudny, bowiem realizowany w czasie pandemii. W Nasielsku wypada Wieczór Muzyczny 178. cyklu, który przygotowuje Mazowiecki Instytut Kultury wspólnie z partnerami z Nasielskiego Ośrodka Kultury i Parafii pw. Św. Wojciecha. Do zabytkowego kościoła pw. Św. Wojciecha możemy już zaprosić ograniczoną liczbę publiczności, ale o godz. 19.00 rozpocznie się transmisja koncertu w Internecie. Wystąpi Zespół Marii Pomianowskiej z programem Perły muzyki polskiej. Koncert jest podróżą po świecie polskiej muzyki ludowej i klasycznej od epoki średniowiecza do współczesności. Choć utwory polskich kompozytorów pisane są głównie na instrumentarium klasyczne, swoim bogactwem fakturalnym i przestrzennym zachęcają do poszukiwania dla nich innych barw a przez to wartości brzmieniowych. Słowo o muzyce podczas Wieczoru wygłosi Igor Pogorzelski.

Na Wieczorach Muzycznych XVIII edycji Festiwalu Mazowsze w Koronie Anno Domini 2021, będzie dominowała kameralistyka.
I odsłona Festiwalu obejmuje trzy koncerty: w monumentalnym kościele pw. św. Wojciecha w Nasielsku (lata budowy zabytku architektury 1899 –1904, w Konkatedrze pw. Niepokalanego serca NMP w Sokołowie Podlaskim (kościół w stylu modernistycznym z 1951 roku z elementami stylu gotyckiego) i na dziedzińcu (plener) Nowodworskiego Ośrodka Kultury (zespół zabytkowych budynków koszar wojskowych z przełomu XIX i XX wieku) w Nowym Dworze Mazowieckim.
II odsłona projektu przewidziana jest we wrześniu i w październiku 2021 roku.

Drugi przystanek dla muzycznego Festiwalu sytuujemy w tym roku w Sokołowie Podlaskim. 6 czerwca br. planowany jest koncert pt. Ennio Morricone – Mistrz muzycznych pejzaży w wersji kameralnej, przygotowanej przez szefa Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej Jana Lewtaka i w wykonaniu Zespołu Kameralnego Filharmonii Narodowej. Będzie to muzyczne pożegnanie z legendą muzyki filmowej Ennio Morricone (1928–2020) wszechstronnym, światowej sławy włoskim artystą, który odszedł 6 lipca 2020 roku w Rzymie w wieku 91 lat.
Na Festiwalu zapowiada się kolejny interesujący Wieczór Muzyczny, który po raz pierwszy w tym cyklu poprowadzi popularny dziennikarz Polskiego Radia Paweł Sztompke.
Trzeci koncert pierwszej odsłony projektu planowany jest w piątek, 18 czerwca na historycznym dziedzińcu Nowodworskiego Ośrodka Kultury w Nowym Dworze Mazowieckim. Tu w warunkach plenerowych, z lekkim nagłośnieniem, o godz. 21.00 zostanie powtórzony program Ennio Morricone – Mistrz muzycznych pejzaży w wersji kameralnej przygotowanej przez Jana Lewtaka.
Bardzo jest smutno, że przyszło nam pożegnać przedwcześnie zmarłego w maju skrzypka i humanistę Józefa Kolinka, członka Kwartetu smyczkowego Prima Vista, człowieka pełnego pomysłów artystycznych, osoby bardzo aktywnej i życzliwej ludziom. Józef Kolinek wraz z Kwartetem Prima Vista uczestniczył w wielu koncertach Festiwalu Mazowsze w Koronie. Często sam te koncerty z powodzeniem prowadził. Zapamiętałam szczególnie Wieczór urodzinowy zorganizowany dla Marszałka Koronnego Franciszka Bielińskiego w Górze Kalwarii, gdzie były prezentowane dzieła Gigantów baroku, rówieśników Pana Marszałka.
To właśnie muzyka kameralna była pasją Józefa Kolinka. Trudno się pogodzić z myślą, że już będzie koncertował tylko w niebiańskim świecie.

Małgorzata Ewa Kalicińska/MIK
Autor i Koordynator Festiwalu Mazowsze w Koronie
12 maja 2021 roku

KONCERT I/178

PERŁY MUZYKI POLSKIEJ

Niedziela, 23 maja 2021 roku, godzina 19.00
NASIELSK, KOŚCIÓŁPW. ŚW. WOJCIECHA

(lata budowy 1899–1904)
POWIAT NOWODWORSKI, GMINA NASIELSK

Czytaj więcej...

KONCERT II/179

ENNIO MORRICONE - MISTRZ MUZYCZNYCH PEJZAŻY

Niedziela, 6 czerwca 2021 roku, godzina 18.00
SOKOŁÓW PODLASKI, KONKATEDRA

(kościół w stylu modernistycznym z 1951 roku z elementami stylu gotyckiego)
POWIAT SOKOŁOWSKI, MIASTO I GMINA S0KOŁÓW PODLASKI

KONCERT III/180

ENNIO MORRICONE - MISTRZ MUZYCZNYCH PEJZAŻY

Piątek, 18 czerwca 2021 roku, godzina 21.00
NOWY DWÓR MAZOWIECKI, DZIEDZINIEC NOWODWORSKIEGO OŚRODKA KULTURY

(zespół zabytkowych budynków koszar wojskowych z przełomu XIX i XX wieku)
POWIAT NOWODWORSKI, MIASTO NOWY DWÓR MAZOWIECKI