przejdź do treści

Koncert 7/179

Mazowsze w Koronie
25 października, (ND) 18:00| Szydłowiec 
Kościół pw. św. Zygmunta

Ennio Morricone –
Mistrz muzycznych pejzaży

WYKONAWCY

Magdalena Schabowska-Krawczyk – sopran
Joanna Monachowicz obój, rożek angielski
Witold Lewicki harmonijka ustna
Maria Lewicka – flet poprzeczny, flet piccolo, flet altowy
Danuta Kojro-Pawulska – instrument klawiszowy

ORKIESTRA KAMERALNA FILHARMONII NARODOWEJ
pod dyrekcją Jana Lewtaka

Paweł Sztompke – słowo o muzyce

PROGRAM

Ennio Morricone (1928–2020)
Tematy z filmów, m.in. Karol. Człowiek, który został papieżem w reż. Giacomo Battiato, Misja w reż. Rolanda Joffe , Dawno temu w Ameryce w reż. Sergia Leone, Pewnego razu na Dzikim Zachodzie w reż. Sergia Leone, Kino Paradiso w reż. Giuseppe Tornatore, Za garść dolarów w reż. Sergia Leone, Zawodowiec w reż.Georgesa Lautnera, Magdalena w reż. Jerzego Kawalerowicza. Na zakończenie koncertu usłyszą Państwo temat Wojciecha Kilara z filmu Krzysztofa Zanussiego Z dalekiego kraju, kreślący historię życia Karola Wojtyły na tle historycznych wydarzeń.
Na początku 2020 roku planowaliśmy w ramach Festiwalu Mazowsze w Koronie koncert październikowy z muzyką Haendla i Marcello w programie, dedykowany Świętemu Janowi Pawłowi II, z udziałem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyr. Jana Lewtaka. W lipcu br. odszedł światowej sławy artysta włoski – Ennio Morricone, kompozytor m.in. muzyki do ponad czterystu filmów, a wśród nich: Misja, Karol. Człowiek, który został papieżem, Karol – Papież, który pozostał człowiekiem.
Artysta był laureatem wielu nagród za muzykę: Złotego Globu za film Misja, nagród BAFTA za najlepszą muzykę w filmach: Dawno temu w Ameryce, Misja, Nietykalni i Cinema Paradiso. W 2007 roku otrzymał Honorowego Oskara za całokształt twórczości przyznanego przez Amerykańską Akademię Filmową.
Ennio Morricone wielokrotnie odwiedzał Polskę. Dyrygował orkiestrami w Warszawie, Gdańsku, we Wrocławiu, w Łodzi i Krakowie.
Zdecydowaliśmy zaprezentować w październiku na koncercie Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej wybrane utwory Kompozytora. Jest to nasze muzyczne pożegnanie z legendą muzyki filmowej, wybitnym i wszechstronnym artystą, zamieszkałym w kraju, który stał się drugim domem także dla Karola Wojtyły.
Na Festiwalu Mazowsze w Koronie zapowiada się kolejny niezwykły Wieczór Muzyczny.

Małgorzata Ewa Kalicińska/MIK
Autor i Koordynator Festiwalu Mazowsze w Koronie


Wstęp wolny

 

Koordynator: Małgorzata Kalicińska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
tel. 601 663 921, 22 58 64 227

Organizator festiwalu:
MazowieckiInstytut Kultury

Współorganizatorzy koncertu w Szydłowcu:
Urząd Miejski w Szydłowcu
Powiat Pruszkowski
Parafia Świętego Zygmunta w Szydłowcu

Partner
Fundacja Filharmonia

Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu