przejdź do treści

Koncert 4/176

Mazowsze w Koronie
4 października (ND) 19:00
 | Węgrów
Bazylika Mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP

250. rocznica urodzin Ludwiga van Beethovena

WIELKIE DZIEŁA
Ludwig van Beethoven

WYKONAWCY

Maria Machowska – skrzypce
ORKIESTRA KAMERALNA FILHARMONII NARODOWEJ
pod dyrekcją Jana Lewtaka
Igor Pogorzelski – słowo o muzyce


PROGRAM
Ludwig van Beethoven (1770–1827)

Romans nr 2 F-dur op. 50
Koncert skrzypcowy D-dur op. 61

Na Festiwalu Mazowsze w Koronie w Bazylice Mniejszej zapowiada się niezwykły Wieczór Muzyczny. Wspomnimy osiadłego w Wiedniu znakomitego niemieckiego kompozytora Ludwiga van Beethovena, którego 250. rocznica urodzin jest w tym roku celebrowana na świecie.
Był trudnym człowiekiem zmagającym się z pełnym cierni losem. Problemy ze słuchem ujawniły się u muzyka bardzo wcześnie, w wieku 26 lat. Stopniowa utrata słuchu była wielką traumą dla tego świetnie zapowiadającego się pianisty i dyrygenta. Powoli uniemożliwiała mu występy. Mimo to stał się wielkim, niezależnym artystą. Mógł tworzyć co i kiedy chciał. Osiągnął za życia wielki sukces. Uznano go za największego muzyka wszechczasów. Nie miał szczęścia jedynie w miłości. Sztuka muzyczna nadawała sens jego pełnemu trudów życiu i pozwalała mu przetrwać. Zmarł w Wiedniu późnym popołudniem 26 marca 1827 roku, podobno podczas burzy, która rozpętała się nad stolicą Austrii.
W 1806 roku Beethoven odwiedził hrabiego Franza von Oppersdorffa na zamku w Głogówku, położonym niedaleko Prudnika. Na powitanie kompozytora wykonano wówczas Jego II Symfonię.
W Węgrowie będzie można usłyszeć po raz pierwszy w interpretacji I Koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Narodowej – Marii Machowskiej oraz Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka dwa dzieła Ludwiga van Beethovena: Romans nr 2
F-dur
op. 50 i słynny Koncert skrzypcowy D-dur op. 61.

Wstęp wolny
Koordynator: Małgorzata Kalicińska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
tel. 601 663 921, 22 58 64 227

Organizator festiwalu: MazowieckiInstytut Kultury
Współorganizatorzy koncertu w Węgrowie:
Miasto Węgrów
Węgrowski Ośrodek Kultury
Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Węgrowie
Partner: LEWART
Partnerzy medialni:
„Tygodnik Siedlecki”
„Głos Węgrowa i okolic”
Regionalny portal informacyjny „Podlasie.24.pl”

Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu