przejdź do treści

KONCERT IV (168.)

STANISŁAW MONIUSZKO W 200. ROCZNICĘ URODZIN
niedziela, 18 sierpnia 2019 r., godz. 16.00
MŁOCHÓW, ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY (TARAS PRZY KOŚCIELE PW. ŚW. MICHAŁA  ARCHANIOŁA)
(zabytek architektury z początku  XIX wieku)

POWIAT  PRUSZKOWSKI, GMINA  NADARZYN

STANISŁAW MONIUSZKO W 200. ROCZNICĘ URODZIN

 

STANISŁAW MONIUSZKO W 200. ROCZNICĘ URODZIN

WYKONAWCY

Katarzyna Bienias – sopran

Jasin Rammal-Rykała – bas

Zespół Instrumentów Dawnych ARS NOVA

Marta Zalewska – skrzypce
Joanna Nogal
– altówka
Karolina Koślacz
– viola da gamba
Filip Zieliński
– gitara
Michał Kiljan
– puzon

Krzysztof Owczynik
– instrumenty dęte, lira korbowa, kierownik artystyczny

Malina Sarnowska – słowo o muzyce

 


PROGRAM

 

Stanisław Moniuszko 

Polonez „Obywatelski”

Pieśni

Złota rybka, sł. J. Zachariasiewicz

Prząśniczka, sł. J. Czeczot

Kozak, sł. J. Czeczot

Pieśń wojenna, sł. J. Kościelski

 

Melodie mazowieckie zapisane przez Oskara Kolberga

Pieśni

Dalibóg powiem mamie, sł. Massalski

Entuzjasta, sł. J. Prusinowski

Dziad i baba, sł. J. Kraszewski

Kum i kuma, sł. tradycyjne

 

Melodie litewskie zapisane przez Oskara Kolberga

Ha! Dzieciątko nam umiera -  Recitativo i Cavatina Halki z opery Halka

Ojcze z niebios - Chór w kościółku z opery Halka

Ten zegar stary - Aria Skołuby z opery Straszny Dwór

Stary kapral, sł. polskie W. Syrokomla


Mazowsze w Koronie to cykl Muzycznych Wieczorów aranżowanych
w zabytkach architektury województwa mazowieckiego. Wykonawcami koncertów są czołowi polscy artyści – zespoły muzyki dawnej, znamienite orkiestry, chóry i zespoły kameralne oraz wybitni soliści. Wędrujący cykl koncertowy zainaugurowano w 2001 roku, w związku z obchodami 475. rocznicy inkorporacji Księstwa Mazowieckiego do Korony Królestwa Polskiego – stąd nazwa projektu Mazowsze w Koronie. Do listopada 2018 roku, podczas 15-tu edycji Festiwalu, Mazowiecki Instytut Kultury (dawniej MCKiS) zorganizował, wraz z kilkudziesięcioma lokalnymi partnerami, 164 koncerty w ponad 80-ciu miejscowościach naszego regionu. 16. muzyczną wędrówkę  Festiwalu rozpoczęliśmy w maju tego roku koncertem symfonicznym w Nasielsku i Sokołowie Podlaskim.
W programie Wieczoru pt. Odrodzenie znalazły się kompozycje powstałe w okresie, gdy Polska nie była obecna na mapach Europy, a istniała jedynie w sercach i myślach Polaków oraz w niektórych dziełach europejskich twórców. 5 maja dwieście lat temu urodził się Stanisław Moniuszko. Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiły rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę urodzin kompozytora. Podczas XVI edycji cyklu Mazowsze w Koronie dzieła Moniuszki będą rozbrzmiewać na każdym koncercie. Postać Stanisława Moniuszki twórcy opery narodowej jest bardzo mocno wpisana w świadomość Polaków. Jego opery i pieśni odegrały na polu muzyki podobną rolę, co w literaturze dzieła Henryka Sienkiewicza. „Twórczość operowa i pieśniarska Moniuszki zawsze była pełna elementów narodowych, tworzona dla pokrzepienia serc, a jednocześnie reprezentowała bardzo wysoki poziom artystyczny” – napisał Krzysztof Owczynik, kierownik artystyczny zespołu ARS NOVA. Pieśni, takie jak choćby:  Prząśniczka, Stary kapral czy Dziad i baba, są niezwykle popularne i nadal dostarczają słuchaczom wiele radości. Podobnie jest z dziełami operowym. Aria Skołuby z opery Straszny dwór rozpoczynająca się od słów Ten zegar stary bardzo często gości na koncertach popularnych jako przebój z twórczości operowej Stanisława Moniuszki.

Dlatego z okazji 200-lecia urodzin tego wybitnego kompozytora mamy przyjemność zaprosić do historycznego Parku w Młochowie na koncert znanego warszawskiego Zespołu Instrumentów Dawnych ARS NOVA pod kierunkiem Krzysztofa Owczynika,  poświęcony twórczości Stanisława Moniuszki. Ojciec polskiej opery narodowej obok wspaniałych oper pozostawił wielką liczbę utworów drobniejszych, w tym niezwykły Śpiewnik domowy. Na naszym plenerowym koncercie usłyszą Państwo m.in. znane pieśni Moniuszki, takie jak Stary kapral, Dziad i baba, Prząśniczka, Pieśń wojenna, Kozak, czy Złota rybka, a także fragmenty z Jego  oper: Halka i Straszny dwór. Zapraszam  do świętowania  razem z nami 200. rocznicy urodzin wybitnego Polaka – Stanisława Moniuszki.

 

ORGANIZATOR FESTIWALU:

WSPÓŁORGANIZATORZY KONCERTU W MŁOCHOWIE: 
Gmina Nadarzyn
Powiat Pruszkowski
Nadarzyński Ośrodek Kultury
Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Michała Archanioła w Młochowie

 

PARTNER:
Gmina Nadarzyn