przejdź do treści

KONCERT II (166.)

ODRODZENIE - WIELKI KONCERT SYMFONICZNY
niedziela, 5 maja 2019 r., godz. 18.30
SOKOŁÓW PODLASKI, KONKATEDRA
(kościół w stylu modernistycznym z 1951 roku)

POWIAT SOKOŁOWSKI, MIASTO I GMINA S0KOŁÓW PODLASKI

Wielki Koncert Symfoniczny

ODRODZENIE

WYKONAWCY:

ORKIESTRA SINFONIA VIVA
Tomasz Radziwonowicz – dyrygent
Igor Pogorzelski - słowo o muzyce

PROGRAM
Richard Wagner - Uwertura C-dur „Polonia” na orkiestrę (1836)

Mieczysław Karłowicz - Symfonia e-moll „Odrodzenie” op. 7 (1899 -1902)
I Andante. Allegro
II Andante non troppo
III Vivace
IV Allegro maestoso

Piotr Czajkowski - Polonez z opery „Eugeniusz Oniegin” op. 24 (1877-78)

Stanisław Moniuszko - Mazur z IV aktu opery „Straszny Dwór” (1861-64)

 

W programie koncertu symfonicznego pt. „Odrodzenie” znajdą się dzieła powstałe w okresie, kiedy Polska nie była obecna na mapach Europy. Istniała jedynie w sercach i myślach Polaków oraz pojawiała się w niektórych dziełach europejskich twórców.

Wybitny kompozytor niemiecki Richard Wagner zafascynowany odwagą Polaków w czasie trwania Powstania listopadowego napisał Uwerturę „Polonia”. W niej pojawiają się liczne polskie muzyczne akcenty. Kompozytor w 1832 roku uczestniczył w obchodach trzeciomajowej rocznicy, organizowanej przez polskich emigrantów w Lipsku, gdzie usłyszał wiele polskich patriotycznych pieśni.

Wybitny kompozytor polski Mieczysław Karłowicz, pod koniec studiów muzycznych w Berlinie u wielkiego pedagoga z zakresu kompozycji Heinricha Urbana, zwolennika estetyki wagnerowskiej, rozpoczął pracę nad swoją jedyną Symfonią „Odrodzenie”, którą ukończył w 1902 roku. Inspiracją dla niego była symfonika wielkiego kompozytora Piotra Czajkowskiego. Karłowicz sam opisał warstwę programową utworu. ”Dusza budzi się z omdlenia i przechodzi długą, szarą drogę do podwalin przyszłego istnienia, do Odrodzenia”. W finale Symfonii rozbrzmiewa „Hymn Odrodzenia”. „Chwila upragniona nadeszła. Dusza stoi triumfująca i pogodna, zapatrzona w zaświaty i wskazuje ludom wszystkim drogę do Odrodzenia”. Premiera wielkiego dzieła Mieczysława Karłowicza odbyła się w Berlinie w 1903 roku na koncercie kompozytorskim. Dyrygował sam kompozytor. Potem dzieło w całości wykonano we Lwowie.

Kolejnym punktem programu będzie efektowny „Polonez” rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego z opery „Eugeniusz Oniegin”, opery wykonanej po raz pierwszy w Moskwie w roku 1879.

5 maja dwieście lat temu urodził się Stanisław Moniuszko. Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowili Rok 2019 - Rokiem Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę urodzin kompozytora . Na zakończenie koncertu prezentujemy Jego dzieło – słynnego „Mazura” z opery „Straszny Dwór”. Operę wystawiono w Warszawie w roku 1865, rok po upadku Powstania styczniowego. Zaledwie po trzech przedstawieniach spektakl zdjęła cenzura carska. Kompozytor za swego życia nie miał już okazji zobaczyć „Strasznego dworu” na scenie teatralnej.

W monumentalnej świątyni w Sokołowie Podlaskim wystąpi przed publicznością mazowiecką w ponad sześćdziesięcio-osobowym składzie Orkiestra Sinfonia Viva, utworzona dwadzieścia lat temu przez skrzypka, dyrygenta i kompozytora Tomasza Radziwonowicza.

Prezentujemy tym razem na Festiwalu „Mazowsze w Koronie” wielką symfonikę europejską.

 

ORGANIZATOR FESTIWALU

WSPÓŁORGANIZATORZY KONCERTU W SOKOŁOWIE PODLASKIM:

Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski

Sokołowski Ośrodek Kultury

Parafia pw. Niepokalanego Serca NMP w Sokołowie Podlaskim