przejdź do treści

Witam Państwa – Przyjaciół Festiwalu Mazowsze w Koronie

3 maja br. zainaugurowaliśmy uroczyście piętnasty już sezon muzyczny Festiwalu Mazowsze
w Koronie
.
Od 2001 roku do października roku 2017 udało się, wspólnie z wieloma Partnerami projektu, zrealizować na Mazowszu 152 koncerty symfoniczne, oratoryjne, chóralne i kameralne. Wielka kulminacja projektu – 150. koncert z udziałem Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej – odbyła się w ubiegłym roku, 15 września w Katedrze Radomskiej. W programie tego wydarzenia artystycznego znalazły się trzy wielkie dzieła Wojciecha Kilara: Angelus, Exodus i Krzesany.
Spotkała też nas pod koniec roku bardzo miła niespodzianka. W sąsiednim województwie – województwie lubelskim – zauważono istnienie projektu Mazowsza w Koronie. Kapituła Nagrody Ambasador Wschodu przyznała naszemu Festiwalowi na Gali w Janowie Podlaskim Wyróżnienie w kategorii: Projekt. Bardzo dziękujemy.

Inauguracja tegorocznej, 15. edycji Festiwalu zaplanowana została w Święto Konstytucji 3 Maja 3 maja br. o godz. 18.00 w modernistycznej, monumentalnej Konkatedrze w Sokołowie Podlaskim. Na pierwszym Wieczorze Muzycznym wystąpiła Orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza, wraz z pianistą Karolem Radziwonowiczem. Kulminacją projektu był nadzwyczajny koncert w Warce, z udziałem Chóru Filharmonii Narodowej pod kierunkiem Bartosza Michałowskiego, zrealizowany
7 października br. w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej.
Finał Festiwalu odbędzie się w dniu Narodowego Święta Niepodległości,
11 listopada br. w Bazylice Mniejszej w Węgrowie, gdzie wysłuchamy polskich pieśni w interpretacji Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego pod kierunkiem Borysa Somerschafa.

We wszystkich koncertach tegorocznej edycji cyklu dominuje muzyka polska.
W Jubileuszowym Roku 2018, w stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, przypominamy dzieła instrumentalne wybitnych kompozytorów polskich (Paderewski, Szymanowski, Lutosławski, Kilar), tworzących w tym niełatwym dla kraju czasie. Prezentujemy polskie pieśni religijne i patriotyczne powstałe w okresie ośmiu wieków naszej historii, a także stare pieśni towarzyszące polskim pielgrzymkom do miejsc kultu maryjnego. W programie Festiwalu znalazły się, z okazji 40. rocznicy Pontyfikatu św. Jana Pawla II, dzieła chóralne kompozytorów staropolskich oraz Msza koronacyjna Wolfganga Amadeusa Mozarta.

W trzech koncertach na Mazowszu wzięła udział Orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza, świętująca w tym roku swój Jubileusz 20-lecia działalności artystycznej. Towarzyszył jej znakomity pianista Karol Radziwonowicz założyciel i Prezes Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie, dla którego sprowadziliśmy markowy fortepian firmy Yamaha. Karol Radziwonowicz posiada w repertuarze wszystkie dzieła na fortepian Ignacego Jana Paderewskiego, artysty światowej sławy, wielkiego Polaka, m.in. dzięki któremu Polska ponownie pojawiła się na mapie Europy.

Nasze zaproszenie w tym roku przyjęli również: Warszawski Chór Międzyuczelniany pod kierunkiem Borysa Somerschafa z przygotowanym programem Raduj się Matko, Polsko! oraz Zespół Instrumentów Dawnych Ars Nova pod kierunkiem Krzysztofa Owczynika z zaproszonymi solistami i chórem dziecięcym
Animato ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łazach, z terapeutycznym, wyciszającym koncertem pt. Pieśni pielgrzymów.


KONCERT XII (164.)

RADUJ SIĘ MATKO, POLSKO!
Niedziela,  11 listopada 2018 r.,  godz. 19.00
WĘGRÓW, BAZYLIKA MNIEJSZA PW. WNIEBOWZIĘCIA NMP
(zabytek architektury z XVIII wieku)
 
POWIAT WĘGROWSKI,  MIASTO I GMINA WĘGRÓW

Czytaj więcej...

KONCERT XI (163.)

RADUJ SIĘ MATKO POLSKO!
Sobota, 3 listopada 2018 r., godz. 16:30
NASIELSK, KOŚCIÓŁ PW. ŚW. WOJCIECHA
(lata budowy 1899–1904)
 
POWIAT NOWODWORSKI,  GMINA NASIELSK

Czytaj więcej...

KONCERT X (162.)

PIEŚNI PIELGRZYMÓW
Niedziela,  14 października 2018 roku,  godzina 17.00
GÓRA KALWARIA, KOŚCIÓŁ PW. NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP
(zabytek architektury z XVIII wieku)
 
POWIAT PIASECZYŃSKI,  GMINA  GÓRA KALWARIA

Czytaj więcej...

KONCERT IX (161.)

NARODOWA DLA NARODU
Niedziela,  7 października 2018 roku,  godzina  19.00
WARKA, KOŚCIÓŁ PW. MATKI BOSKIEJ SZKAPLERZNEJ
(lata budowy 1630-1730)
 
POWIAT GRÓJECKI, MIASTO WARKA

Czytaj więcej...

KONCERT VIII (160.)

RADUJ SIĘ MATKO POLSKO!
niedziela, 23 września 2018 roku,  godzina  19.00
MYSZYNIEC, BAZYLIKA MNIEJSZA PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ
(lata budowy 1909 - 1922)
 
POWIAT  OSTROŁĘCKI, GMINA MYSZYNIEC

Czytaj więcej...