przejdź do treści

KONCERT VI (150.)

WOJCIECH KILAR – WIELKIE DZIEŁA
Piątek, 15 września 2017 roku, godzina 19.00

RADOM - KATEDRA PW. OPIEKI NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

 

WYKONAWCY:
CHÓR I ORKIESTRA FILHARMONII NARODOWEJ
Magdalena Schabowska - sopran
Jakub Chrenowicz - dyrygent
Bartosz Michałowski - dyrygent chóru
Adam Rozlach - słowo o muzyce

  


PROGRAM:
Festiwal Mazowsze w Koronie rozpoczął swoją długą artystyczną wędrówkę w roku 2001. Pierwszy Muzyczny Wieczór w zabytku architektury mazowieckiej zaaranżowany został w kościele pw. Bożego Ciała,  wybudowanym pod koniec XV wieku w Makowie Mazowieckim. Od tego czasu razem z partnerami z kilkudziesięciu Gmin zrealizowano trzynaście edycji projektu. Na szlaku Festiwalu znalazły się m.in. wspaniałe murowane świątynie m.in. w Krasnem, Węgrowie, Pułtusku, Czerwińsku n. Wisłą , Szydłowcu, Sierpcu  i Myszyńcu a także  unikatowe stare, drewniane kościoły w Mariańskim Porzeczu, Jeruzalu,  Lewiczynie i Gliniance.  W 2017 roku Mazowiecki Instytut Kultury  przygotował w ramach XIV edycji Festiwalu  9 atrakcyjnych koncertów  na terenie ośmiu powiatów: kozienickiego, mińskiego, otwockiego, piaseczyńskiego,  pruszkowskiego, radomskiego, sokołowskiego oraz węgrowskiego. Dwa Wieczory Muzyczne  po raz pierwszy odbędą się w Radomiu (Klub Łaźnia i Katedra).


W programie Jubileuszowego 150. Wieczoru Muzycznego Festiwalu Mazowsze w Koronie zaplanowanego w radomskiej Katedrze, znajdą się trzy wielkie dzieła światowej sławy kompozytora Wojciecha Kilara (1932- 2013):
Kantata Angelus na sopran, chór mieszany i orkiestrę (1984) - dedykowana żonie kompozytora Barbarze Kilar,
Exodus na chór mieszany i orkiestrę (1981) - dedykowany reżyserowi Krzysztofowi Zanussiemu,
Poemat symfoniczny Krzesany (1974) - dedykowany Filharmonii Narodowej w Warszawie.

     


Miło jest nam podkreślić fakt, że będzie to pierwszy w historii  miasta Radom występ Chóru i Orkiestry Filharmonii Narodowej w prawie dwustusobowym składzie.