przejdź do treści

KONCERT XII

CHRZĘSNE, PAŁAC W CHRZĘSNEM fot. Marek DzięciołKANTY POLSKIE I RUSKIE
Niedziela, 13 listopada 2016 roku, godzina 16.00
CHRZĘSNE, PAŁAC W CHRZĘSNEM
(zabytek architektury z XVII wieku)
POWIAT WOŁOMIŃSKI, GMINA TŁUSZCZ

Koncert dwunasty (144.)

Kanty polskie i ruskie

WYKONAWCY:
DMYTRO HUBJAK – bandura, bas (Ukraina)

ZESPÓŁ MUZYKI DAWNEJ CAMERATA CRACOVIA
w składzie:
MARTA TRYBULEC – sopran
ADRIANNA BUJAK – sopran
PIOTR SZEWCZYK – tenor
JUSTYNA MŁYNARCZYK – viola da gamba
IRENEUSZ TRYBULEC – lutnia, kierownictwo artystyczne, słowo o muzyce

PROGRAM

Nie wiem, ach nie wiem, przyczyna czyja

Nakłoń o Europo, nakłoń uszy swoje

Kędykolwiek teraz jesteś na tym marnym świecie

Psalm 137 (Siedząc po niskich brzegach)

Psalm 148 (Duchy próżne śmiertelności)

Lubo kiedy złoty Febus wynika z morza

Psalm 43 (Niewinność Panie moję)

Już precz jadę, mostem się kładę

Pieśń o śmierci

Duma kozackaja

Biezmiernaja liubow

Ach Ukrainenko, bidna godynenka

Iszow kozak z Ukrainy

Tegoroczna 13. edycja projektu Mazowsze w Koronie objęła następujące powiaty: warszawski, węgrowski, kozienicki, ostrołęcki, sokołowski, piaseczyński, sochaczewski, grodziski i wołomiński. Razem z partnerami na Mazowszu przygotowaliśmy dwanaście koncertów. Po raz pierwszy na szlaku wędrującego Festiwalu znalazły się kościoły w Zerzeniu (Wawer), Sadownem, Skrzeszewie i Grabowie nad Pilicą oraz Pałac w Chrzęsnem.
Ostatnie trzy Wieczory muzyczne Festiwalu realizujemy w listopadzie 2016 roku w Sochaczewie, Żabiej Woli i w Chrzęsnem.

Na pierwszy koncert Festiwalu w Pałacu w Chrzęsnem proponujemy wieczór muzyki dawnej. Zaprosiliśmy artystów z Krakowa i Tarnopola na Ukrainie, którzy opracowali bardzo oryginalny program pt. Kanty polskie i ruskie, złożony z utworów, autorstwa anonimowych twórców, zapisanych w XVII i XVIII wieku, przechowywanych w bibliotekach w Moskwie oraz St. Petersburgu. Najstarszy zapis pochodzi z 1676 roku.

Ireneusz Trybulec twórca Zespołu Muzyki Dawnej Camerata Cracovia napisał o programie: - Główny trzon programu stanowią odszukane w Rosji pieśni staropolskie, śpiewane przez Rosjan w XVII wieku po polsku i zapisane w ich śpiewnikach kantów pomiędzy pieśniami rosyjskimi, z muzyką na 3 głosy i tekstami zanotowanymi cyrylicą. Ich odkrycie jest swego rodzaju sensacją muzyczną
i kulturową (pieśni jest blisko 200), bowiem są to najczęściej nieznane utwory, z tekstami zarówno religijnymi jak i świeckimi - m.in. znajdują się psalmy w przekładzie Jana Kochanowskiego oraz unikatowe pieśni historyczne. Rozpowszechnienie się w Rosji polskiego repertuaru świadczy o mocnych kontaktach kulturalnych między Rusią i Polską w XVII i na pocz. XVIII wieku oraz o wzajemnym przenikaniu się kultur tych dwu narodów. Program koncertu wzbogacają XVIII-wieczne kanty rosyjskie a także nieznane kanty ukraińskie rozpowszechnione w dawnej Polsce, pochodzące z nieistniejącego już dzisiaj rękopisu Dominika Rudnickiego, który spłonął w Warszawie w 1944 roku.

Camerata Cracovia - fot. Małgorzata KalicińskaCAMERATA CRACOVIA jest jednym z najdłużej działających zespołów muzyki dawnej związanych z Krakowem. Powstała w 1987 roku jako formacja założona przez lutnistę Ireneusza Trybulca. Zespół wykonuje muzykę renesansu i baroku na dawnych instrumentach, koncertując w różnych składach uzależnionych od potrzeb repertuarowych. Istotną pozycję w programach zespołu stanowi mało znana i niepublikowana dawna muzyka polska oraz muzyka innych krajów słowiańskich z tego okresu, a także twórczość dokumentująca powiązania w tej dziedzinie między Polską i różnymi krajami Europy. W roku 2012 odbył się w Pałacu Żeleńskich w Grodkowicach koncert z okazji 25-lecia działalności zespołu Camerata Cracovia.

Specjalny gość naszego koncertu wybitny ukraiński bandurzysta Dmytro Hubjak, ukończył Lwowską Akademię Muzyczną. Gra na dwóch typach bandury: kijowskiej i charkowskiej. Jest docentem Narodowego Uniwersytetu w Tarnopolu i artystą miejscowego teatru.
Najnowszą płytą zespołu jest nagrany w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego album CD Kanty polskie i ruskie (Dux 2014), dokumentujący odkrycie w rękopisach rosyjskich nieznanych pieśni staropolskich.

                                                                                        Małgorzata Ewa Kalicińska/MIK
                                                                        Autor i Koordynator Festiwalu Mazowsze w Koronie

fot. Małgorzata Kalicińska - Mazowsze w Koronie fot. Małgorzata Kalicińska - Mazowsze w Koronie fot. Małgorzata Kalicińska - Mazowsze w Koronie fot. Małgorzata Kalicińska - Mazowsze w Koronie fot. Małgorzata Kalicińska - Mazowsze w Koronie fot. Małgorzata Kalicińska - Mazowsze w Koronie fot. Małgorzata Kalicińska - Mazowsze w Koronie fot. Małgorzata Kalicińska - Mazowsze w Koronie fot. Małgorzata Kalicińska - Mazowsze w Koronie fot. Małgorzata Kalicińska - Mazowsze w Koronie fot. Małgorzata Kalicińska - Mazowsze w Koronie fot. Małgorzata Kalicińska - Mazowsze w Koronie

 

Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot


Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot Mazowsze w Korornie fot. Anita Kot

ORGANIZATOR FESTIWALU
Mazowiecki Instytut Kultury

WSPÓŁORGANIZATORZY KONCERTU:
Powiat Wołomiński
Pałac w Chrzęsnem

PATRONI MEDIALNI:
Gość Niedzielny
Radio Warszawa
TVP 3 Warszawa

PARTNER
Skarbiec Mazowiecki – Lokalna Organizacja Turystyczna

Mazowsze w Koronie