przejdź do treści

KONCERT XI

ŻABIA WOLA, DWOREK SZLACHECKI, siedziba Domu KulturyKANTY POLSKIE I RUSKIE
Sobota, 12 listopada 2016 roku, godzina 17.00
ŻABIA WOLA, DWOREK SZLACHECKI, siedziba Domu Kultury
(zabytek architektury z XIX wieku)
POWIAT GRODZISKI, GMINA ŻABIA WOLA

Koncert jedenasty (143.)

Kanty polskie i ruskie

WYKONAWCY:
DMYTRO HUBJAK – bandura, bas (Ukraina)

ZESPÓŁ MUZYKI DAWNEJ
CAMERATA CRACOVIA
w składzie:
MARTA TRYBULEC – sopran
ADRIANNA BUJAK – sopran
PIOTR SZEWCZYK – tenor
JUSTYNA MŁYNARCZYK – viola da gamba
IRENEUSZ TRYBULEC – lutnia, kierownictwo artystyczne, słowo o muzyce

PROGRAM

Nie wiem, ach nie wiem, przyczyna czyja

Nakłoń o Europo, nakłoń uszy swoje

Kędykolwiek teraz jesteś na tym marnym świecie

Psalm 137 (Siedząc po niskich brzegach)

Psalm 148 (Duchy próżne śmiertelności)

Lubo kiedy złoty Febus wynika z morza

Psalm 43 (Niewinność Panie moję)

Już precz jadę, mostem się kładę

Pieśń o śmierci

Duma kozackaja

Biezmiernaja liubow

Ach Ukrainenko, bidna godynenka

Iszow kozak z Ukrainy

Tegoroczna 13. edycja projektu Mazowsze w Koronie objęła następujące powiaty: warszawski, węgrowski, kozienicki, ostrołęcki, sokołowski, piaseczyński, sochaczewski, grodziski i wołomiński.

Po raz pierwszy na szlaku Festiwalu znalazły się kościoły w Zerzeniu (Wawer), Sadownem, Skrzeszewie, Grabowie nad Pilicą oraz Pałac w Chrzęsnem.

Ostatnie trzy wydarzenia Festiwalu realizujemy w listopadzie 2016 roku.

Na drugi koncert w Żabiej Woli Festiwalu Mazowsze w Koronie proponujemy wieczór muzyki dawnej. Zaprosiliśmy artystów z Krakowa i Tarnopola na Ukrainie, którzy opracowali  bardzo oryginalny program pt. Kanty polskie i ruskie, złożony z utworów, autorstwa anonimowych twórców, zapisanych w XVII i XVIII wieku, przechowywanych w bibliotekach w Moskwie oraz St. Petersburgu. Najstarszy zapis pochodzi z 1676 roku.

Ireneusz Trybulec twórca Zespołu Muzyki Dawnej Camerata Cracovia napisał o programie: Główny trzon programu stanowią odszukane w Rosji pieśni staropolskie, śpiewane przez Rosjan w XVII wieku po polsku
i zapisane w ich śpiewnikach kantów pomiędzy pieśniami rosyjskimi, z muzyką na 3 głosy i tekstami zanotowanymi cyrylicą. Ich odkrycie jest swego rodzaju sensacją muzyczną i kulturową (pieśni jest blisko 200), bowiem są to najczęściej nieznane utwory, z tekstami zarówno religijnymi jak i świeckimi - m.in. znajdują się psalmy w przekładzie Jana Kochanowskiego oraz unikatowe pieśni historyczne. Rozpowszechnienie się w Rosji polskiego repertuaru świadczy o mocnych kontaktach kulturalnych między Rusią i Polską w XVII i na pocz. XVIII wieku oraz o wzajemnym przenikaniu się kultur tych dwu narodów. Program koncertu wzbogacają XVIII-wieczne kanty rosyjskie a także nieznane kanty ukraińskie rozpowszechnione w dawnej Polsce, pochodzące z nieistniejącego już dzisiaj rękopisu Dominika Rudnickiego, który spłonął w Warszawie w 1944 roku.

CAMERATA CRACOVIA - Florianka HubjakCAMERATA CRACOVIA jest jednym z najdłużej działających zespołów muzyki dawnej związanych z Krakowem. Powstała w 1987 roku jako formacja założona przez lutnistę Ireneusza Trybulca. Zespół wykonuje muzykę renesansu i baroku na dawnych instrumentach, koncertując w różnych składach uzależnionych od potrzeb repertuarowych. Istotną pozycję w programach zespołu stanowi mało znana i niepublikowana dawna muzyka polska oraz muzyka innych krajów słowiańskich z tego okresu, a także twórczość dokumentująca powiązania w tej dziedzinie między Polską i różnymi krajami Europy. W roku 2012 odbył się w Pałacu Żeleńskich w Grodkowicach koncert z okazji 25-lecia działalności zespołu Camerata Cracovia.

Specjalny gość naszego koncertu wybitny ukraiński bandurzysta Dmytro Hubjak, ukończył Lwowską Akademię Muzyczną. Gra na dwóch typach bandury: kijowskiej i charkowskiej. Jest docentem Narodowego Uniwersytetu w Tarnopolu i artystą miejscowego teatru. Najnowszą płytą zespołu jest nagrany w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego album CD Kanty polskie i ruskie (Dux 2014), dokumentujący odkrycie w rękopisach rosyjskich nieznanych pieśni staropolskich.

 

Na oddalonym 4 km od dworku w Żabiej Woli Cmentarzu Parafialnym we wsi Żelechów spoczął na wieki wybitny malarz polski Józef Chełmoński. Zgodnie z ostatnią  jego wolą został pochowany obok swego przyjaciela i spowiednika księdza Franciszka Barnaby Pełki z tutejszej Parafii Zwiastowania NMP Ojrzanów.  Kilka lat temu postawiono malarzowi i jego spowiednikowi nowe, piękne nagrobki. Wzmianki o wsi Żelechów, pojawiły się już  w XV wieku. Józef Chełmoński odwiedzał  wielokrotnie te strony. Ostatnie 25 lat życia spędził w niedalekiej Kuklówce. Wszędzie można na tej ziemi obecnie spotkać odciśnięte ślady artysty.

                                                                                      Małgorzata Ewa Kalicińska/MIK
                                                                    Autor i Koordynator Festiwalu Mazowsze w Koronie

Mazowsze w Koronie fot. M. Kalicińska Mazowsze w Koronie fot. M. Kalicińska Mazowsze w Koronie fot. M. Kalicińska Mazowsze w Koronie fot. M. Kalicińska Mazowsze w Koronie fot. M. Kalicińska Mazowsze w Koronie fot. M. Kalicińska Mazowsze w Koronie fot. M. Kalicińska Mazowsze w Koronie fot. M. Kalicińska Mazowsze w Koronie fot. M. Kalicińska Mazowsze w Koronie fot. M. Kalicińska Mazowsze w Koronie fot. M. Kalicińska Mazowsze w Koronie fot. M. Kalicińska Mazowsze w Koronie fot. M. Kalicińska Mazowsze w Koronie fot. M. Kalicińska Mazowsze w Koronie fot. M. Kalicińska Mazowsze w Koronie fot. M. Kalicińska

ORGANIZATOR FESTIWALU
Mazowiecki Instytut Kultury

WSPÓŁORGANIZATORZY KONCERTU:
Gmina Żabia Wola
Dom Kultury w Żabiej Woli

PATRONI MEDIALNI:
Gość Niedzielny
Radio Warszawa
TVP 3 Warszawa
Radio Bogoria. Grodzisk Mazowiecki

PARTNER
Skarbiec Mazowiecki – Lokalna Organizacja Turystyczna

Plakat Mazowsze w Koronie