przejdź do treści

KONCERT III

DSC 1 fot.-M.ECHÓR FILHARMONII NARODOWEJ – WIELKIE DZIEŁA
Niedziela, 19 czerwca 2016 roku, godzina 19.00
SADOWNE, KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. ŚW. JANA CHRZCICIELA
(zabytek architektury z pocz. XX wieku)
POWIAT WĘGROWSKI, GMINA SADOWNE

Koncert trzeci (135.)

WYKONAWCY:

Chór Filharmonii Narodowej

Kazimierz Bukat – dyrygent
Ewa Wilczyńska – fortepian
Igor Pogorzelski – słowo o muzyce

Chór Filharmonii Narodowej fot. Dominik Skurzak fot. M.E.Kalicińska fot. M.E.Kalicińska

  • Program
  • Opis miejsca

Program

Muzyka sakralna Europy
Wincenty z Kielczy
Gaude, Mater Polonia

Wacław z Szamotuł
Ego sum pastor bonus

Mikołaj Zieleński
O gloriosa Domina

Antonio Vivaldi
Gloria (fragment)

Wolfgang A.Mozart
Ave Verum Corpus

Gioacchino Rossini
Mała Msza Uroczysta
(fragment)

Georg Friedrich Haendel
Alleluja
z Oratorium Mesjasz

Słynne partie chóralne z oper XIX wieku
Giuseppe Verdi

Va, pensiero
z opery Nabucco
Noi siamo zingarelle. Di Madride z opery La Traviata

Stanisław Moniuszko
Mazur z opery Straszny dwór

DSC 1 fot. M.E.KalicinskaWieś Sadowne należała do Parafii Brok. W pierwszej połowie XVI wieku Kapituła Kolegiaty Warszawskiej Św. Jana Chrzciciela wydała dokument fundacyjny dla Kościoła w Sadownem. 13 września 1524 roku w Pułtusku wydano akt erekcyjny kościoła. Pierwszy drewniany kościół w Sadownem wybudowano w latach 1524-1525. W XVII wieku Kapituła Warszawska sprowadziła do wsi wielu osadników zwanych Kurpiami. W 1816 roku dobra raźnieńskie , wraz z Sadownem, zostały przekazane Stanisławowi Kostce hr. Zamoyskiemu (1775-1856). W roku 1824 nabył je Andrzej hr. Zamoyski (1800-1874). W ramach popowstaniowych represji władzy carskiej w roku 1866 roku ucierpiała także bardzo parafia w Sadownem. Od 1898 roku rozpoczęto prace przygotowawcze budowy nowej , murowanej świątyni pod kier. proboszcza ks. Adama Sadowskiego (1842-1909). Urząd Gubernialny w Siedlcach przyjął w 1901 roku projekt architekta Kazimierza Zajączkowskiego (1854-1904), głównego budowniczego powiatu węgrowskiego. Kościół w stylu neogotycki, który przetrwał do naszych czasów, budowano w latach 1906-1909. Projekt wsparł finansowo syn Andrzeja Zamoyskiego - hrabia Zdzisław (1842-1925), dziedzic Jadowa.

Z okazji przypadającej w 2016 roku 1050. rocznicy przyjęcia chrztu przez księcia Polan Mieszka I
w programie koncertu pierwszego Chóru Rzeczypospolitej Polskiej, zaplanowanego w zabytkowym, murowanym kościele wybudowanym w stylu neogotyckim na początku XX wieku we wsi Sadowne, znajdą się wybrane sakralne utwory kompozytorów europejskich, z polskim hymnem kanonizacyjnym Gaude Mater Polonia na czele oraz słynne partie chóralne z oper Verdiego i Moniuszki powstałych w XIX wieku. Festiwal Mazowsze w Koronie w tym roku po raz pierwszy przywędrował  do stolicy Gminy Sadowne, gdzie  już w roku 1525 postawiono drewniany kościół.


Nie wątpię, że wydarzeniem dla publiczności tej Gminy stanie się premierowy występ Chóru Filharmonii Narodowej w kościele w Sadownem. Jest to już  135. Wieczór Muzyczny Festiwalu Mazowsze w Koronie, który swoją długą, artystyczną wędrówkę po mazowieckich nizinach rozpoczął w Makowie Mazowieckim w roku 2001.

                                                                                       

                                                      Małgorzata Ewa Kalicińska/MIK
                                                Autor i Koordynator Festiwalu Mazowsze w Koronie

 

Mazowsze w Koronie, Sadowne - fot. M.E.Kalicińska Mazowsze w Koronie, Sadowne - fot. M.E.Kalicińska Mazowsze w Koronie, Sadowne - fot. M.E.Kalicińska Mazowsze w Koronie, Sadowne - fot. M.E.Kalicińska Mazowsze w Koronie, Sadowne - fot. M.E.Kalicińska Mazowsze w Koronie, Sadowne - fot. M.E.Kalicińska Mazowsze w Koronie, Sadowne - fot. M.E.Kalicińska Mazowsze w Koronie, Sadowne - fot. M.E.Kalicińska Mazowsze w Koronie, Sadowne - fot. M.E.Kalicińska Mazowsze w Koronie, Sadowne - fot. M.E.Kalicińska Mazowsze w Koronie, Sadowne - fot. M.E.Kalicińska Mazowsze w Koronie, Sadowne - fot. M.E.Kalicińska Mazowsze w Koronie, Sadowne - fot. M.E.Kalicińska Mazowsze w Koronie, Sadowne - fot. M.E.Kalicińska Mazowsze w Koronie, Sadowne - fot. M.E.Kalicińska Mazowsze w Koronie, Sadowne - fot. M.E.Kalicińska Mazowsze w Koronie, Sadowne - fot. M.E.Kalicińska

ORGANIZATOR FESTIWALU
Mazowiecki Instytut Kultury

WSPÓŁORGANIZATORZY KONCERTU:
Fundacja Filharmonii Warszawskiej
Gmina Sadowne
Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem
Parafia Rzymskokatolicka Św. Jana Chrzciciela w Sadownem

PATRONAT MEDIALNY:
Gość Niedzielny
Radio Warszawa
TVP3 Warszawa
Portal internetowy Info Sadowne

PARTNER
Lokalna Organizacja Turystyczna Skarbiec Mazowiecki

Podglad Plakat