KONCERT II
MUZYKA DAWNEGO MAZOWSZA
Niedziela, 5 czerwca 2016 roku, godzina 19.00
KAMIONNA, KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. NIEPOKALANEGO POCZĘCIA N.M.P.
(zabytek architektury z początku XX wieku)
POWIAT WĘGROWSKI, GMINA ŁOCHÓW
Koncert drugi (134.)
WYKONAWCY
Ewelina Siedlecka-Kosińska – sopran
Karol Bartosiński – kontratenor
Zespół Instrumentów Dawnych ARS NOVA
Agnieszka Obst-Chwała – fidel, skrzypce
Joanna Nogal – fidel, altówka
Paweł Zalewski – viola da gamba
Mirosław Feldgebel – harfa
Piotr Wawreniuk – puzon
Robert Krajewski – puzon
Krzysztof Owczynik – flety, krzywuły, kierownik artystyczny
Igor Pogorzelski – słowo o muzyce
- Opis
- Program
- Biogramy
Neogotycki kościół we wsi Kamionna koło Łochowa, projektu słynnego architekta Józefa Piusa Dziekońskiego (1844-1927), to zabytek architektury z początku XX wieku (1904-1909).
Kościół wybudowany został staraniem ks. Antoniego Dzikowskiego przy wsparciu dziedzica Łochowa Zdzisława hr. Zamoyskiego (1842-1925) oraz jego żony Marii.
W ubiegłym roku Festiwal Mazowsze w Koronie po raz pierwszy odwiedził Kamionnę. Przygotowaliśmy w kościele koncert muzyki instrumentalnej mistrzów baroku w interpretacji orkiestry kameralnej Concerto Avenna pod kierunkiem artystycznym Andrzeja Mysińskiego.
W roku 2016 proponujemy publiczności Gminy Łochów dawną muzykę wokalno-instrumentalną
i zapraszamy znakomity zespół Ars Nova koncertujący od trzydziestu pięciu lat w kraju a także za granicą. Zespół Instrumentów Dawnych Ars Nova, specjalizujący się w wykonawstwie polskiej muzyki średniowiecznej i renesansowej, zaproponował w Jubileuszowym Roku dla chrześcijan w Polsce program koncertu złożony z utworów pochodzących z rękopisów zachowanych na Mazowszu – w Warszawie i Łowiczu. Są to dzieła zapisane w Tabulaturze Łowickiej (XVI wiek) oraz Tabulaturze Zamkowej (XVI wiek). Muzyczny Wieczór w Kamionnie zwieńczy kompozycja Chrzest 966-2016 ułożona przez Krzysztofa Owczynika na podstawie średniowiecznych kronik i melodii tradycyjnych.
Małgorzata Ewa Kalicińska/MIK
Autor i Koordynator festiwalu Mazowsze w Koronie
PROGRAM
WACŁAW Z SZAMOTUŁ (ok. 1524 – ok. 1560)
Psalm 116 Alleluia, chwalcie Pana Boga
Antyfona Nunc scio vere
JAKUB SOWA (XVI w.)
Utwór instrumentalny Salve Regina
ANNIBALE STABILE (ok. 1535-1595)
Kyrie z mszy Missa un gai Berger
ASPRILIO PACELLI (1570-1623)
Pieśń Tablica poświęcona św. Stanisławowi
KRZYSZTOF KLABON (ok. 1550 – ok. 1616)
Pieśń Głośnym zwycięstwem głośna z cyklu Pieśni Kaliope Słowieńskiej
ANONIM (1606)
Pieśń rokoszan Zebrzydowskiego
MARCIN MIELCZEWSKI (? – 1651)
Utwór instrumentalny Canzona terza
ANONIM (XVII w.)
Pieśń Kędykolwiek teraz jesteś
ANONIM (XVII w.)
Pieśń Bujałem sobie jako ptak
MARCO SCACCHI (ok. 1600- ok. 1681)
Motet Vobis datum est
BARTŁOMIEJ PĘKIEL (? – ok. 1670)
Motet Sub tuum praesidium
ANONIM (XVII w.)
Pieśń Jeszcze słońce promieni swoich nie straciło
ANONIM (Vietoris Codex, ok. 1658)
Taniec Cenar
ANONIM (XVII w.)
Piosenka Nie złodziejem choć kradnę
TABULATURA WAISSELIUSA (1598)
Taniec Goniony
ANONIM (XVII w.) sł. A. Lewandowic-Strzeżowczyk
Piosenka Dobranoc ci Anusieńku
ADAM JARZĘBSKI (ok. 1590-1649)
Utwór instrumentalny Tamburetta
KRZYSZTOF OWCZYNIK
Chrzest 966-2016
Mała kantata okolicznościowa opracowana na podstawie
średniowiecznych kronik i melodii tradycyjnych
ARS NOVA
ARS NOVA – warszawski zespół instrumentów dawnych istnieje od 1981 roku. Kierują nim Krzysztof Owczynik i Jacek Urbaniak. Ars Nova specjalizuje się w muzyce polskiej i europejskiej od XIII d XVI wieku. Zespół ma w dorobku około 700 koncertów w kraju i za granicą, 25 płyt CD, w tym pierwsze wykonania muzyki staropolskiej oraz nagrania dzieł wszystkich Mikołaja z Radomia, Piotra z Grudziądza, Cypriana Bazylika i Sebastiana Klonowica. Zespół wykonuje też utwory współczesne skomponowane na instrumenty dawne a także artystyczne opracowania muzyki ludowej - mazowieckiej i kurpiowskiej.
Z zespołem współpracowali m.in. Andrzej Hiolski, Zofia Rysiówna, Łucja Prus, Wojciech Siemion, Gustaw Holoubek, Teresa Budzisz - Krzyżanowska, Jerzy Zelnik, Jerzy Artysz, Jadwiga Rappè, Olga Pasiecznik, Dariusz Paradowski, Anna Mikołajczyk, Apolonia Nowak. Ars Nova otrzymała nagrody Polskiego Radia, nagrodę fonograficzną Fryderyk i odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.
EWELINA SIEDLECKA-KOSIŃSKA – SOPRAN
Urodzona w 1985 roku, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie skrzypiec prof. Tadeusza Gadziny oraz w klasie śpiewu prof. Bożeny Betley.
Jest laureatką konkursów wokalnych: I nagrody w II Ogólnopolskim Festiwalu Wokalnym im. Marii Stankowej (2005), III nagrody w Pierwszym Konkursie Wokalnym Europejskiej Fundacji Promocji Sztuki Wokalnej Złote Głosy Mazowsza (2006), II nagrody w IX Międzyuczelnianym Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej im. Edmunda Kossowskiego (2010), I nagrody w I Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermunde (2011), nagrody specjalnej za wykonanie I pieśni muezina szalonego Karola Szymanowskiego na XIV Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari (2011).
Była gościem 53 Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Warszawska Jesień, I Festiwalu Młodych Kompozytorów Chopin Transgresje, Festiwalu Forum Musicum, Festiwalu Dni Polskie w Rosji, Warszawskim Festiwalu Chóralnym Na Królewskim Trakcie , XX Festiwalu Muzyki Dawnej, cyklu koncertów Mazowsze w Koronie.
Jako skrzypaczka i wokalistka koncertowała na wielu scenach m.in.: w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Kolonii, Wrocławiu, Olsztynie, Łodzi, w Sali Kongresowej w Warszawie, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Galerii Orskiego w Zakopanem.
Od 2009 roku jest członkiem trio Euterpe w składzie: Milena Szymańska – akordeon, Ewelina Siedlecka – skrzypce, Piotr Kosiński – fagot, z którym to zespołem w 2010 roku otrzymała I nagrodę na XVI Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej oraz I nagrodę XVI Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych w Sanoku.
Od grudnia 2010 roku współtworzy cykl Poranki dla dzieci organizowany przez Polskie Radio i Radiową Trójkę w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W 2011 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
KAROL BARTOSIŃSKI – KONTRATENOR
W 2005 ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie śpiewu dr hab. Leszka Skrla. W ramach programu Erasmus, studiował w Leuven, w Belgii, w klasie śpiewu Diny Grossberger. W czasie studiów brał udział w festiwalach we Francji i w Niemczech. Debiutował w 2006 roku na scenie Opery Narodowej w roli Hipolita, w interaktywnej operze kameralnej Fedra Dobromiły Jaskot.
Obecnie jest solistą Warszawskiej Opery Kameralnej, w której zadebiutował 30 czerwca 2008 roku, wykonując partię Hiacynta w operze Apollo i Hiacynt Wolfganga A. Mozarta. W swoim repertuarze posiada wiele dzieł sakralnych oraz oper - głównie Haendla i Vivaldiego. Współpracuje z Operą Bałtycką, Teatrem Narodowym, Operą na Zamku w Szczecinie oraz z zespołami Capella Cracoviensis i Ars Nova. Koncertuje w Polsce i za granicą.
ORGANIZATOR FESTIWALU
Mazowiecki Instytut Kultury logotyp
WSPÓŁORGANIZATORZY KONCERTU:
Gmina Łochów
Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie
Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Kamionnie
PATRONAT MEDIALNY:
„Gość Niedzielny"
Radio Warszawa
TVP 3 Warszawa
Węgrowskie Bądźmy Razem
Kurier W
Gazeta Łochowska
Głos Węgrowa i okolic
Tygodnik Siedlecki
PARTNER
Skarbiec Mazowiecki – Lokalna Organizacja Turystyczna