przejdź do treści

KONCERT I

WARSZAWA - ZERZEŃ, KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. WNIEBOWZIĘCIA N.M.P.CHÓR FILHARMONII NARODOWEJ – WIELKIE DZIEŁA
Niedziela, 15 maja 2016 roku, godzina 19.00
WARSZAWA - ZERZEŃ, KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. WNIEBOWZIĘCIA N.M.P.
(zabytek architektury z XIX wieku)
POWIAT WARSZAWSKI, DZIELNICA WAWER

150- lecie Gminy Wawer
Koncert inaugurujący Festiwal

Zerzeń – Kościół pw. Wniebowzięcia N.M.P.
ul. Trakt Lubelski 157

WYKONAWCY:
CHÓR FILHARMONII NARODOWEJ
Kazimierz Bukat
– dyrygent
Ewa Wilczyńska
– fortepian
Igor Pogorzelski
– słowo o muzyce

  • Program
  • Opis
  • Biogramy

PROGRAM
Muzyka sakralna Europy

Wincenty z Kielczy
Gaude, Mater Polonia

Wacław z Szamotuł
Ego sum pastor bonus

Mikołaj Zieleński
Haec dies
O gloriosa Domina

Antonio Vivaldi
Gloria (fragment)

Gioacchino Rossini
Mała Msza Uroczysta (fragment)

Georg Friedrich Haendel
Alleluja z Oratorium Mesjasz

Słynne partie chóralne z oper XIX wieku
Giuseppe Verdi
Va, pensiero z opery Nabucco
Noi siamo zingarelle. Di Madride z opery La Traviata

Stanisław Moniuszko
Mazur z opery Straszny dwór

ZERZEŃ, obecnie osiedle w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy, był średniowieczną wsią istniejącą już w XII wieku. W 1403 roku wybudowano we wsi drewniany kościół. To było dzieło Rodu Zerzeńskich, który był znaczny na Mazowszu w XV wieku i w pierwszej połowie wieku XVI.

W 1406 roku, erygowana została w Zerzeniu przez Biskupa Poznańskiego Wojciecha Jastrzębca Parafia pw. Wniebowzięcia N.M.P. Jest zaliczana do jednej z najstarszych warszawskich parafii. Wówczas była bardzo rozległa. Przy parafii działała szkółka parafialna, gdzie przygotowywano chłopców do służby kościelnej. Nauka obejmowała czytanie, pisanie, rachowanie i przede wszystkim śpiew kościelny.  W 1888 roku dzięki staraniom księdza Aleksandra Kubina zakończono budowę nowego murowanego kościoła w stylu neogotyckim. Świątynię ufundowała Aleksandra hrabina Potocka z Wilanowa wraz parafianami. Hrabina Potocka samodzielnie opłaciła również kamienną posadzkę, wielki ołtarz i okna. Architektem kościoła był Konstanty Wojciechowski, autor projektu Bazyliki Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie oraz kościołów w Łodzi, Solcu, Turku i Kutnie. Wystrojem wnętrza zajął się Bolesław Syrewicz. Przy kościele pozostał relikt starego cmentarza z sześcioma nagrobnymi pomnikami, z których pięć nagrobków formą artystyczną dorównuje pomnikom na Starych Powązkach. Niestety w lecie  1944 roku kościół uległ zniszczeniu. Do roku 1976 trwała odbudowa świątyni według planów z 1880 roku. W 1973 roku kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wpisano do rejestru zabytków. Niedawno w 2006 roku obchodzono Jubileusz 600- lecia erygowania Zerzeńskiej Parafii.

Koncert Festiwalu Mazowsze w Koronie, realizowany w Zerzeniu w maju 2016 roku po raz pierwszy, będzie 133. Wieczorem Muzycznym naszego projektu.

CHÓR FILHARMONII NARODOWEJ

Chór Filharmonii Narodowej - fot. Dominik Skurzak Chór Filharmonii Narodowej rozpoczął profesjonalną działalność artystyczną w 1953 roku pod kierunkiem Zbigniewa Soi. Kolejnymi kierownikami chóru byli: Roman Kuklewicz (1955-71), Jozef Bok (1971-74), Antoni Szaliński (1974-78). W roku 1978 kierownictwo objął Henryk Wojnarowski, który funkcję tę pełni do chwili obecnej.

Zespół koncertował w najważniejszych ośrodkach muzycznych Europy współpracując z wybitnymi orkiestrami, m.in. Berliner Philharmoniker (wrzesień 2013). Ważnymi wydarzeniami w historii Chóru był udział w spektaklach operowych w mediolańskiej La Scali, weneckim Teatro La Fenice i teatrach operowych w Pesaro, Palermo i Paryżu. Chór FN trzykrotnie brał udział w uroczystych koncertach organizowanych dla Jana Pawła II w Watykanie.

Zespołem dyrygowali wybitni polscy i zagraniczni mistrzowie batuty – Gary Bertini, Sergiu Comissiona, Henryk Czyż, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Lorin Maazel, Jerzy Maksymiuk, Zubin Mehta, Grzegorz Nowak, Seiji Ozawa, Krzysztof Penderecki, Witold Rowicki, Jerzy Semkow, Giuseppe Sinopoli, Stanisław Skrowaczewski, Leopold Stokowski, Igor Strawiński, Stanisław Wisłocki, Antoni Wit, Bohdan Wodiczko.

Ogromny repertuar Chóru FN obejmuje ponad 150 dzieł oratoryjnych i utworów a cappella różnych epok – od średniowiecza do współczesności. Szczególne miejsce w repertuarze Chóru zajmuje muzyka polska, a zwłaszcza twórczość Krzysztofa Pendereckiego. Zespół wykonuje wszystkie jego dzieła oratoryjne i a cappella. Nagrania Chóru uzyskały sześciokrotnie nominacje do nagrody Grammy (5 nominacji za dzieła Pendereckiego, 1 za Szymanowskiego). Ponadto za nagranie kompletu Mszy Moniuszki nagrodzony został Fryderykiem (cz. I) oraz „Złotym Orfeuszem – Arturo Toscanini” francuskiej L’Academie du Disque Lyrique (cz. II).

Z okazji przypadającej w 2016 roku 150. rocznicy ustanowienia Gminy Wawer w programie koncertu pierwszego Chóru Rzeczypospolitej Polskiej, zaplanowanego w zabytkowym kościele z 1888 roku w Zerzeniu, znajdą się wybrane sakralne utwory kompozytorów europejskich, z polskim hymnem kanonizacyjnym Gaude Mater Polonia na czele oraz słynne partie chóralne z oper Verdiego i Moniuszki powstałych w XIX wieku. Programem koncertu nawiązujemy zarówno do ponad 600 - letniej historii Parafii Rzymskokatolickiej w Zerzeniu, jak i do czasów powołania do życia w 1866 roku Gminy Wawer, obecnie posiadającej status Dzielnicy Wawer Miasta Stołecznego Warszawy.

Małgorzata Ewa Kalicińska/MIK
Autor i Koordynator festiwalu Mazowsze w Koronie

 

Mazowsze w Koronie  Mazowsze w Koronie  Mazowsze w Koronie  Mazowsze w Koronie  Mazowsze w Koronie  Mazowsze w Koronie  Mazowsze w Koronie  Mazowsze w Koronie  Mazowsze w Koronie  Mazowsze w Koronie  Mazowsze w Koronie  Mazowsze w Koronie  Mazowsze w Koronie  Mazowsze w Koronie Mazowsze w Koronie  Mazowsze w Koronie  Mazowsze w Koronie  Mazowsze w Koronie

ORGANIZATOTOR FESTIWALU
Mazowiecki Instytut Kultury

WSPÓŁORGANIZATORZY KONCERTU:
Urząd Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy
Parafia Rzymskokatolicka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie – Zerzniu

PATRONAT MEDIALNY :
Gość Niedzielny
Radio Warszawa
TVP3 Warszawa
Katolicka Agencja Informacyjna

PARTNER
Skarbiec Mazowiecki – Lokalna Organizacja Turystyczna

plakat-do-www z godz. 11