przejdź do treści

Koncert X

WĘGRÓW, BAZYLIKA MNIEJSZA PW. WNIEBOWZIĘCIA NMP

FANTAZJA POLSKA
15-lecie Orkiestry Sinfonia Viva
Niedziela, 22 września 2013 roku, godzina 19.00
WĘGRÓW, BAZYLIKA MNIEJSZA PW. WNIEBOWZIĘCIA NMP
(zabytek architektury z XVIII wieku)
POWIAT WĘGROWSKI, MIASTO I GMINA WĘGRÓW

 

 

Wykonawcy:

Orkiestra SINFONIA VIVA
Tomasz Radziwonowicz – dyrygent
Karol Radziwonowicz - pianista
Małgorzata Komorowska - słowo o muzyce

Program

Stanisław Moniuszko
Uwertura fantastyczna Bajka

Ignacy Jan Paderewski
Fantazja polska gis-moll op. 19

Karol Szymanowski
Etiuda b-moll op. 4

Fryderyk Chopin
Andante spianato i Polonez Es-dur op. 22

  • Opis
  • Orkiestra Sinfonia Viva
  • Biogramy

W 2013 roku Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, instytucja Samorządu Województwa Mazowieckiego realizuje X, jubileuszową edycję festiwalu Mazowsze w Koronie. Patronat Medialny nad projektem przyjął Program 2 Polskiego Radia. Nawiązano również współpracę ze Skarbcem Mazowieckim – Lokalną Organizacją Turystyczną. Na terenie województwa mazowieckiego zaplanowano wiele koncertów, m.in.
w Chorzelach, Górze Kalwarii, Jeruzalu, Kadzidle, Myszyńcu, Oleksowie, Otwocku, Sokołowie Podlaskim, Szreńsku i Węgrowie.

Wśród koncertów kameralnych szczególnie wyróżniliśmy nowy autorski program Marii Pomianowskiej Witold Lutosławski – tradycje, kompozycje, improwizacje, który w wykonaniu Orkiestry Marii Pomianowskiej LutoSłowianie sześciokrotnie zaprezentowaliśmy podczas Roku Lutosławskiego w małych miastach i wsiach Mazowsza.

W bieżącym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy koncert w Oleksowie (powiat kozienicki), w zabytkowym kościele z XVII wieku i w Szreńsku (powiat mławski), w gotyckim kościele pochodzącym z XVI wieku.

12 października w Górze Kalwarii zrealizujemy wieczór artystyczny z okazji rocznicy urodzin Marszałka Wielkiego Koronnego Franciszka Bielińskiego - fundatora tamtejszego kościoła parafialnego, patrona ulicy Marszałkowskiej w Warszawie.

15 i 22 września, w ramach festiwalu, w zabytkowych kościołach Kadzidła i Węgrowa odbędą się dwa koncerty symfoniczne pt. Fantazja polska z udziałem wybitnego pianisty Karola Radziwonowicza i Orkiestry Sinfonia Viva pod dyr. Tomasza Radziwonowicza. Orkiestra, stworzona przed laty przez Tomasza Radziwonowicza w Warszawie, w 2013 roku święci Jubileusz 15-lecia działalności artystycznej.

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki – Organizator festiwalu oraz Współorganizatorzy koncertu w Węgrowie mają wielką przyjemność zaprosić słuchaczy na koncert symfoniczny, zorganizowany we wspaniałej Bazylice Mniejszej w Węgrowie. W programie koncertu znajdą się, powstałe podczas zaborów Polski, wybitne dzieła polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego. Partie solowe utworów zostaną wykonane na fortepianie słynnej amerykańsko-niemieckiej firmy Steinway&Sons. Te znakomite, koncertowe instrumenty przed laty wypromował na świecie Ignacy Jan Paderewski. Mamy nadzieję, że nasza kolejna artystyczna propozycja zyska uznanie publiczności w Węgrowie.

Orkiestra Sinfonia VivaOrkiestra Sinfonia Viva powstała w 1998 roku z inicjatywy Tomasza Radziwonowicza. Tworzą ją utalentowani muzycy — absolwenci i studenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Od października2007 r. Sinfonia Viva występuje jako orkiestra Dzielnicy Mokotów.

Sinfonia Viva współpracuje ze znakomitymi artystami i ma już w swoim dorobku kilkadziesiąt płyt CD - ("Muzyka i Ekran", Henryk Miskiewicz "Uniesienie", Andrzej Smolik „3” i „4”, Annie Marii Jopek "ID", Maryla Rodowicz "Jest Cudnie" oraz „50”, Krzysztof Herdzin „Looking For Balance”).

Z ważnych dokonań zespołu warto wymienić: prawykonanie Requiem Maurice'a Durufle'go wraz z DeutschFranzösischer Chór z Berlina pod dyr. Briana Kruse'a Smith'a; występ z koncertem w Norymberdze z okazji 10lecia podpisania traktatu polsko-niemieckiego „O Dobrym Sąsiedztwie i Współpracy, udział w prestiżowym Menuhin Festival Gstaad w Szwajcarii.

Do ciekawych dokonań orkiestry należy również miesięczne tournee po Europie — "Yesmusic" wraz z grupą Yes, gdzie także w zwiększonym składzie i pod nazwą Classic Entertainment Orchestra promowała płytę zespołu Yes Magnification.

W lutym 2010 roku amerykański wahadłowiec Endeavour zabrał w kosmos kopię rękopisu Preludium A-dur op. 28 nr 7 i płytę z muzyką Fryderyka Chopina w wykonaniu Karola Radziwonowicza i Orkiestry Sinfonia Viva, przyłączając się tym samym do światowych obchodów 200. rocznicy urodzin wielkiego kompozytora.
W 2011 roku płyty nagrane przez Sinfonie Vivę z muzyką Waldemara Kazaneckiego oraz Krzysztofa Komedy wydane w serii “Wielcy kompozytorzy filmowi” - otrzymały status Złotej Płyty. Natomiasta album zatytułowany „Najpiękniejsze polskie piosenki o miłości” otrzymał status Platynowej Płyty!

W 2012 roku ukazał się album Grégoire Mareta, gdzie wśród zaproszonych do współpracy artystów: Mark Kibble, Alvin Chea, Cassandra Wilson, Raul Midon, Tools Thielemans, Marcus Miller występuje również Orkiestra Sinfonia Viva.

KAROL RADZIWONOWICZKAROL RADZIWONOWICZ
jest pianistą, wykształconym w Polsce i USA. Naukę gry rozpoczął w Warszawie u ojca, Henryka Radziwonowicza, a kontynuował u Aleksandry Sosnowskiej i prof. Barbary Muszyńskiej. Po ukończeniu Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie, jako stypendysta Fundacji Fulbrighta, doskonalił swe umiejętności pod kierunkiem wybitnego pianisty-pedagoga Georgy Seboka w Indiana University School of Music w Bloomington, USA.

Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność artystyczną koncertując z wieloma znanymi orkiestrami symfonicznymi w Polsce i zagranicą, często współpracują z takimi dyrygentami jak Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Nikolai Aleksiejew i inni. Bierze udział w wielu znanych międzynarodowych festiwalach muzycznych - Paryż, Moskwa, Warszawa, Duszniki Zdrój, Quebek, Praga, San Francisco, Berlin, Salzburg, Tokio, Sapporo, Buenos Aires, New Dehli, Mediolan, Pescara, Pekin, Lima i inne.

Jego podróże artystyczne prowadzą przez prawie wszystkie kontynenty. Oto kilka występów wielkiej rangi na przestrzeni ostatnich lat: wykonanie „Fantazji Polskiej” I. J. Paderewskiego w Isaac Stern Audytorium w Carnegie Hall, w Nowym Jorku - 4 listopada 2001 r; koncertu F. Chopina w wielkiej sali Festspielehaus w Salzburgu (maj 2003); koncertu W.A. Mozarta w Berlińskiej Filharmonii (październik 2003); wykonanie Koncertu b - moll P. Czajkowskiego podczas inauguracji sezonu koncertowego „Societé des Concerts de Fribourg” w Szwajcarii (październik 2005); wykonanie Błękitnej Rapsodii G. Gerschwina w Wielkiej Sali Concertgebouw w Amsterdamie (maj 2006); recital chopinowski w Teatrze Pałacu Ermitaż w St. Petersburgu (luty 2008); wykonanie koncertu Chopina w Sali kameralnej Konserwatorium moskiewskiego (październik 2009); inauguracja Roku Chopinowskiego w Belgii z orkiestrą Philharmonie Baden Baden (marzec 2010); recitale muzyki polskiej z okazji obchodów roku chopinowskiego w Tel Awiwie (czerwiec 2010); recital z okazji roku Paderewskiego w Sali koncertowej UNESCO w Paryżu (listopad 2010): recital chopinowski z okazji roku chopinowskiego w Wielkiej Sali Koncertowej w „Zakazanym Mieście” w Pekinie (listopad 2010).

KAROL RADZIWONOWICZ jest jedynym na świecie pianistą, którego nagrania utworów Fryderyka Chopina znalazły się na stacji orbitalnej w kosmosie, oraz były odtwarzane podczas misji kosmicznej „Endeavour” w lutym 2010 roku - w 200 rocznicę urodzin naszego genialnego kompozytora.

Pianista zajmuje się również działalnością pedagogiczną. Zapraszany przez różne uczelnie, prowadził klasy mistrzowskie w Tokio, San Francisco, San Jose, Hawanie, Limie, Tel Awiwie, Lubjanie, Warszawie, Krakowie, Szczecinku i Wrocławiu. Jest też jurorem wielu konkursów pianistycznych w kraju i za granicą. Był również przewodniczącym jury Konkursu dla młodych pianistów „Chopin Golden Ring” w Słowenii oraz jurorem pierwszego eliminacyjnego etapu XV Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

KAROL RADZIWONOWICZ jako jedyny dotąd pianista na świecie, dokonał nagrania wszystkich dzieł fortepianowych Ignacego Jana Paderewskiego - nagroda francuskich krytyków „Diapason”. Nagrał również wszystkie utwory Fryderyka Chopina na fortepian z orkiestrą w wersji kameralnej, z kwintetem smyczkowym “I Solisti di Varsavia” - nominacja do nagrody “Fryderyk 1998”. Na płytach kompaktowych utrwalił także dzieła fortepianowe innych polskich kompozytorów - Juliusza Zarębskiego i Karola Mikulego. Z okazji Roku Chopinowskiego nagrał płytę z arcydziełami chopinowskiej miniatury na specjalnym fortepianie marki Bösendorfer, model „Chopin” - imitującym instrument z epoki kompozytora.

KAROL RADZIWONOWICZ jest prezesem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im. I. J. Paderewskiego w Warszawie.

TOMASZ RADZIWONOWICZ TOMASZ RADZIWONOWICZ 
skrzypek, solista, kameralista, aranżer i kompozytor, dyrygent, założyciel kwintetu smyczkowego „I Solisti di Varsavia” i orkiestry  „Sinfonia  Viva”. Oba zespoły posiadają znaczny dorobek artystyczny oraz cieszą się krajową i zagraniczną renomą.

Po ukończeniu w roku 1978 Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Ireny Dubiskiej, brał udział również w prywatnych  studiach kompozycji (Augustyn Bloch, Edward Pałłasz) i dyrygentury (prof. Ryszard Dudek). W latach 1977-81 pracował jako I skrzypek w Filharmonii Narodowej w Warszawie; w 1981-82 był solistą i II koncertmistrzem Orquesta Filarmonica de Gran Canaria w Las Palmas, gdzie również uprawiał kameralistykę - założył kwintet smyczkowy „Camerata Musica Viva”. W 1990 r. powstał kwintet  „I Solisti di Varsavia”, z którym koncertuje w kraju i za granicą (Francja, Niemcy, Kanada, Rosja, Cypr). Z zespołem tym nagrał 8 płyt CD - m.in. z Karolem Radziwonowiczem komplet dzieł Fryderyka Chopina na fortepian i orkiestrę w opracowaniu na kwintet smyczkowy - nominacja do Nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej „Fryderyk – 1998”.

Z jego inicjatywy w 1998 r. powstała orkiestra „Sinfonia Viva”, której dyrektorem naczelnym i artystycznym jest do dnia dzisiejszego. Orkiestra jest zespołem znaczącym na rynku muzycznym; znana z różnorodnego repertuaru, koncertuje zarówno w kraju jak i za granicą.

Tomasz Radziwonowicz prowadzi kursy orkiestrowe, zajmuje się również działalnością pedagogiczną. Jest zapraszany również jako gościnny dyrygent (Elbląska Orkiestra Kameralna, Filharmonia Sudecka, Filharmonia Świętokrzyska, Filharmonia Lubelska, Capella Bydgostiensis i inne. Tomasz Radziwonowicz jest autorem wielu opracowań muzyki popularnej, kolęd i standardów jazzowych.

Do ostatnich jego kompozycji należą m. in. Koncert wiolonczelowy (zarejestrowany na płycie „Polska muzyka  kameralna”), utwory kameralne, 3 pieśni do słów Karola Wojtyły, Antyfona na  sopran chór mieszany i 10 instrumentów smyczkowych, Missa notturna.

Małgorzata Kalicińska (MCKiS)
Koordynator festiwalu Mazowsze w Koronie

FANTAZJA POLSKA - 15-lecie Orkiestry Sinfonia Viva FANTAZJA POLSKA - 15-lecie Orkiestry Sinfonia Viva FANTAZJA POLSKA - 15-lecie Orkiestry Sinfonia Viva FANTAZJA POLSKA - 15-lecie Orkiestry Sinfonia Viva FANTAZJA POLSKA - 15-lecie Orkiestry Sinfonia Viva FANTAZJA POLSKA - 15-lecie Orkiestry Sinfonia Viva FANTAZJA POLSKA - 15-lecie Orkiestry Sinfonia Viva FANTAZJA POLSKA - 15-lecie Orkiestry Sinfonia Viva FANTAZJA POLSKA - 15-lecie Orkiestry Sinfonia Viva FANTAZJA POLSKA - 15-lecie Orkiestry Sinfonia Viva FANTAZJA POLSKA - 15-lecie Orkiestry Sinfonia Viva FANTAZJA POLSKA - 15-lecie Orkiestry Sinfonia Viva FANTAZJA POLSKA - 15-lecie Orkiestry Sinfonia Viva FANTAZJA POLSKA - 15-lecie Orkiestry Sinfonia Viva FANTAZJA POLSKA - 15-lecie Orkiestry Sinfonia Viva

Organizator festiwalu:
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

Współorganizatorzy koncertu:
Miasto Węgrów
Węgrowski Ośrodek Kultury
Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Węgrowie

Sponsor:
STOART

Patroni medialni:
II Program PR

 

Plakat