przejdź do treści

Koncert VIII

SOKOŁÓW PODLASKI, KONKATEDRA PW. NIEPOKALANEGO SERCA NMPWITOLD LUTOSŁAWSKI - TRADYCJE, KOMPOZYCJE, IMPROWIZACJE
Niedziela, 8 września 2013 roku, godzina 18.00
SOKOŁÓW PODLASKI, KONKATEDRA PW. NIEPOKALANEGO SERCA NMP
(kościół w stylu modernistycznym z elementami stylu gotyckiego wybudowany w latach 1948-53)
POWIAT SOKOŁOWSKI, MIASTO i GMINA SOKOŁÓW PODLASKI

WYKONAWCY

Orkiestra Marii Pomianowskiej
LUTOSŁOWIANIE

Orkiestra Marii Pomianowskiej

Maria Pomianowska - śpiew, fidel płocka, suka biłgorajska, suka mielecka, kierownictwo artystyczne
Katarzyna Kamer
- fidel płocka, suka biłgorajska
Paweł Betley
- flety, fujarki
Bartłomiej Pałyga
- śpiew, wspak, drumla, skrzypce diabelskie
Hubert Giziewski
- akordeon
Dima Gorelik
- gitara
Igor Pogorzelski - słowo o muzyce

PROGRAM

Muzyka polska z XVII wieku
Tańce polskie
Służyłem ja Tobie

Melodia ludowa z Lubelszczyzny
Sosna
Melodia ludowa z Mazowsza
W polu lipeńka

WITOLD LUTOSŁAWSKI Mała suita (1950)
Część I Fujarka
Część II Hurra Polka

Melodia ludowa z Rzeszowszczyzny
Napalcie mi popiołu...

WITOLD LUTOSŁAWSKI Mała suita (1950)
Część III Piosenka
Część IV Taniec

Melodia ludowa z Lubelszczyzny
Stoi lipeńka

WITOLD LUTOSŁAWSKI Melodie ludowe (1945)
Hej, od Krakowa jadę

WITOLD LUTOSŁAWSKI Melodie ludowe (1945)
Wiązanka: Gąsior, Gaik, Ach mój Jasieńku

Anonim i melodia ludowa
Wyrwany i polka

  • Opis
  • Biogramy

Koncepcja artystyczna koncertu - Maria Pomianowska
Utwory Witolda Lutosławskiego, utwory muzyki dawnej i melodie ludowe opracowała Maria Pomianowska w ramach Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W związku z przypadającą w 2013 roku 100. rocznicą urodzin Witolda Lutosławskiego, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2013 - Rokiem Lutosławskiego. Z tej okazjiw prestiżowych salach koncertowych w kraju i za granicą zaplanowano wiele koncertów i festiwali z udziałem wybitnych solistów oraz znakomitych orkiestr i ich dyrygentów, wydarzeń artystycznych, w czasie których prezentowane będą dzieła jednego z najwybitniejszych po Fryderyku Chopinie kompozytorów polskich. Oficjalne otwarcie Roku Lutosławskiego nastąpiło w 100. rocznicę urodzin Kompozytora, podczas uroczystego koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w piątek - 25 stycznia 2013 roku. Melomanom na Mazowszu dajemy również możliwość zapoznania się z twórczością Witolda Lutosławskiego, jednego z najważniejszych na świecie kompozytorów XX wieku.
W Jubileuszowej, X edycji Festiwalu Mazowsze w Koronie umieściliśmy koncerty pt. WITOLD LUTOSŁAWSKI – TRADYCJE, KOMPOZYCJE, IMPROWIZACJE przygotowane przez znaną na świecie multiinstrumentalistkę Marię Pomianowską. Jest to jej kolejny autorski program, po wcześniejszych koncertach: Chopin na 5 kontynentach czy Polskie kompozytorki znane i zapomniane, ukazujący tym razem muzykę Lutosławskiego przez pryzmat oczekiwań współczesnego odbiorcy. Choć utwory tego wybitnego kompozytora to najznakomitsze przejawy kreacji artystycznej, do wielu ludzi jeszcze nie dotarły. Projekt Marii Pomianowskiej ma za zadanie zmienić ten stan rzeczy. Jest adresowany do szerokiego odbiorcy, słuchającego obok klasyki także innych gatunków muzyki. W koncertach udział wezmą artyści reprezentujący scenę klasyczną, folk, jazz oraz world music. Ciekawy aspekt projektu to udział w koncercie specjalnie powołanej w 2013 roku Orkiestry Marii Pomianowskiej – Lutosłowianie. Koncerty według pomysłu Marii Pomianowskiej, które usłyszymy w kilku miejscach na Mazowszu, mają za zadanie przedstawić muzykę Lutosławskiego w sposób dotychczas nigdy nie prezentowany. Utwory opracowane przez Marię Pomianowską będą stanowiły kompilację trzech głównych wątków tematycznych, ściśle związanych z twórczością kompozytora: Tradycja (źródła ludowe w twórczości kompozytora), Kompozycja (oryginalne utwory Lutosławskiego zaaranżowane na instrumentarium nieklasyczne - europejskie i pozaeuropejskie), Improwizacja (tworzenie utworów autorskich w oparciu o wybrane kompozycje Lutosławskiego). W programie koncertu pojawią się utwory - ludowe pierwowzory pochodzące z Mazowsza i Lubelszczyzny, które wykorzystane zostały w twórczości Lutosławskiego. Będą wykonane także specjalnie opracowane na orkiestrę Marii Pomianowskiej następujące kompozycje Witolda Lutosławskiego: Mała suita, Bukoliki, Melodie ludowe.
Festiwal Mazowsze w Koronie po raz kolejny „przywędruje" we wrześniu do Sokołowa Podlaskiego. W ubiegłym roku, we wspaniałej modernistycznej Konkatedrze, przygotowaliśmy dla Państwa występ Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita. Mamy nadzieję, że tegoroczna nasza artystyczna propozycja zostanie przez publiczność sokołowską równie ciepło przyjęta.

MARIA POMIANOWSKA
Doktor sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 1984 roku prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych Azji i Europy, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii na Bliski Wschód oraz do Afryki.
Działalność koncertową uprawia na początku w zespole Raga Sangit, następnie, od 1994 roku, w stworzonym wraz z grupą przyjaciół Zespole Polskim. W bardzo krótkim czasie zespół pod kierownictwem artystycznym Marii Pomianowskiej zdobywa także międzynarodową popularność, co owocuje serią koncertów, między innymi w Japonii, na Tajwanie, w Belgii, Francji, Bułgarii, Niemczech, Czechach, Słowacji, Austrii, Hiszpanii, Algierii, Izraelu, Palestynie, na Białorusi, w Rosji, Chinach, Egipcie, Iranie. W swej muzycznej wędrówce Maria Pomianowska przekracza z łatwością rozmaite bariery i łamie utarte stereotypy. Czyni to jednak z poszanowaniem dla odrębności  każdej muzycznej tradycji, którą poznaje i prezentuje. Jej autorska płyta Chopin na 5 kontynentach została w kraju i za granicą wysoko oceniona. W 2011 roku stworzyła, wraz ze swoimi uczniami, pierwszą na świecie orkiestrę fideli kolanowych Arcus Poloniae, z którą koncertuje po całym świecie. W marcu 2012 roku wydała pierwszą w historii Polski, a drugą na świecie, monograficzną płytę z muzyką Tekli Bądarzewskiej (we własnych opracowaniach). W listopadzie 2012 roku stworzyła trzy unikalne projekty muzyczne w Pakistanie, Tunezji i Libanie. W 2013 roku - Roku Lutosławskiego - uformowała orkiestręLutosłowianie.
Odznaczenia i nagrody :
2011 r.: Paszport Chopinowski za wybitny wkład w obchody Roku Chopinowskiego (Paszport otrzymało tylko 100 osób na całym świecie, w tym Martha Argerich, Janusz Olejniczak); medal Gloria Artis przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego;  Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez  Prezydenta RP; laureatka XII edycji konkursu Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego za wybitne zasługi dla kultury polskiej na Mazowszu.

2012 r.: laureatka konkursu Kobieta sukcesu Mazowsza; uhonorowana medalem Zasłużony dla miasta Mława.

Małgorzata Kalicińska (MCKiS)
Koordynator festiwalu Mazowsze w Koronie

WITOLD LUTOSŁAWSKI - TRADYCJE, KOMPOZYCJE, IMPROWIZACJE; fot. Małgorzata Kalicińska WITOLD LUTOSŁAWSKI - TRADYCJE, KOMPOZYCJE, IMPROWIZACJE; fot. Małgorzata Kalicińska WITOLD LUTOSŁAWSKI - TRADYCJE, KOMPOZYCJE, IMPROWIZACJE; fot. Małgorzata Kalicińska WITOLD LUTOSŁAWSKI - TRADYCJE, KOMPOZYCJE, IMPROWIZACJE; fot. Małgorzata Kalicińska WITOLD LUTOSŁAWSKI - TRADYCJE, KOMPOZYCJE, IMPROWIZACJE; fot. Małgorzata Kalicińska WITOLD LUTOSŁAWSKI - TRADYCJE, KOMPOZYCJE, IMPROWIZACJE; fot. Małgorzata Kalicińska WITOLD LUTOSŁAWSKI - TRADYCJE, KOMPOZYCJE, IMPROWIZACJE; fot. Małgorzata Kalicińska WITOLD LUTOSŁAWSKI - TRADYCJE, KOMPOZYCJE, IMPROWIZACJE; fot. Małgorzata Kalicińska WITOLD LUTOSŁAWSKI - TRADYCJE, KOMPOZYCJE, IMPROWIZACJE; fot. Małgorzata Kalicińska WITOLD LUTOSŁAWSKI - TRADYCJE, KOMPOZYCJE, IMPROWIZACJE; fot. Małgorzata Kalicińska WITOLD LUTOSŁAWSKI - TRADYCJE, KOMPOZYCJE, IMPROWIZACJE; fot. Małgorzata Kalicińska WITOLD LUTOSŁAWSKI - TRADYCJE, KOMPOZYCJE, IMPROWIZACJE; fot. Małgorzata Kalicińska

 

ORGANIZATOR FESTIWALU:
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

WSPÓŁORGANIZATORZY KONCERTU:
Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski
Sokołowski Ośrodek Kultury
Parafia pw. Niepokalanego Serca NMP w Sokołowie Podlaskim

Plakat