Koncert XIV
Zdrowaś bądź Maryja
Środa, 19 grudnia 2012 roku, godzina 19.30
Szymanów, Pałac Książąt Lubomirskich (XIX w.)
Klasztor Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP
(zabytek architektury z XIX wieku)
Powiat sochaczewski, Gmina Teresin
Warszawski Chór Międzyuczelniany
pod dyrekcją Elżbiety Siczek
Igor Pogorzelski - słowo o muzyce
Wstęp za zaproszeniami. Ilość miejsc ograniczona
Bezpłatne zaproszenia można otrzymać w :
Impresariat Muzyczny MCKiS pok. 10a, Warszawa, ul. Elektoralna 12 tel. 22 58 64 227
Liceum i Gimnazjum Sióstr Niepokalanek , Szymanów, ul. Szkolna 12 tel. 46 864 91 11
Teresiński Ośrodek Kultury , Teresin, ul. XX-lecia 32 Tel. 46 861 38 81
Program
Maryjne utwory europejskich kompozytorów oraz polskie kolędy
- Opis
- Opis miejsca
- Galeria zdjęć
Za tytułem projektu Mazowsze w Koronie kryje się w istocie wędrująca, mazowiecka filharmonia. Organizowane od 2001 roku koncerty tego festiwalu przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki wraz z zapraszanymi do współpracy lokalnymi partnerami, odbywają się w wybieranych co roku zabytkach architektury świeckiej i sakralnej Mazowsza. W koncertach biorą udział wybitni soliści, czołowe polskie zespoły muzyki dawnej, zespoły kameralne, znakomite orkiestry kameralne i symfoniczne oraz chóry. Każdy z koncertów poprzedzany jest komentarzem muzycznym. Niektóre koncerty wzbogacane są o prelekcje znanych historyków Mazowsza.
Klasztor Sióstr Niepokalanek w Szymanowie znajdzie się po raz pierwszy na muzycznym szlaku festiwalu Mazowsze w Koronie. Zaplanowaliśmy w nim ostatni w 2012 roku czternasty koncert. Szymanów to miejsce szczególne na mapie Mazowsza. W I połowie XV wieku należał do Książąt Mazowieckich. W kolejnych wiekach majątek szymanowski znajdował się w rękach rodzin: Szymanowskich, Maciejowskich, Myszkowskich, Grudzińskich, Łubieńskich, Sanguszków i Lubomirskich. Majątek ten zakupił na licytacji w 1861 roku także znany finansista i filantrop warszawski żydowskiego pochodzenia - Leopold Kronenberg. W 1907 roku Siostry Niepokalanki odkupiły pałac w Szymanowie od Stanisława Lubomirskiego, wybudowany w stylu klasycystycznym (1898-1902) przez księcia Konstantego Lubomirskiego, herbu Szreniawa. Prowadzą w nim od ponad stu lat znaną szkołę dla dziewcząt. Przed laty w Szymanowie bywali wybitni goście: królowie Stanisław Leszczyński i Stanisław August Poniatowski , był tu poeta Franciszek Karpiński( w 1783 roku) , przebywał również malarz Józef Chełmoński (na cmentarzu pochowano jego matkę Izabelę z domu Łoskowską), w 1918 roku odwiedził Szymanów nuncjusz papieski Achilles Ratti - późniejszy Papież Pius XI, bywał tu ojciec Maksymilian Kolbe a w 1956 roku miał rekolekcje wybitny ksiądz Karol Wojtyła.
Podczas wieczoru muzycznego pt. Zdrowaś bądź Maryja usłyszymy w pierwszej części koncertu pieśni maryjne europejskich kompozytorów a w drugiej części najpiękniejsze polskie kolędy w interpretacji Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego pod dyrekcją Elżbiety Siczek. Ten znany chóralny zespół działa od ponad czterdziestu lat przy Akademickim Kościele św. Anny w Warszawie. Koncert poprowadzi Igor Pogorzelski.
Małgorzata Kalicińska, Tel. 22 58 64 227, e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
Organizator festiwalu: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki
Współorganizatorzy koncertu:
Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP
Teresiński Ośrodek Kultury