przejdź do treści

2019 – Rokiem Stanisława Moniuszki

Mazowsze w Koronie
Muzyczne Wieczory w zabytkach architektury mazowieckiej
Edycja XVI
Anno Domini 2019
2019 – Rokiem Stanisława Moniuszki

Witam Państwa – Sympatyków Festiwalu Mazowsze w Koronie
3 maja br. w Nasielsku inaugurujemy uroczyście szesnasty sezon muzyczny Festiwalu Mazowsze w Koronie. Do 11 listopada 2018 roku, podczas piętnastu edycji Festiwalu, Mazowiecki Instytut Kultury zorganizował, wraz z kilkudziesięcioma lokalnymi partnerami, 164 koncerty w ponad 80 miejscowościach naszego regionu.

5 maja br. mija 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, współzałożyciela Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego i przede wszystkim wybitnego kompozytora doby polskiego romantyzmu, uznawanego za Ojca Opery Narodowej(Halka, Straszny dwór), twórcy Śpiewnika domowego, dzieł religijnych, muzyki symfonicznej, kameralnej i solowej, polskiego artysty, któremu przyszło żyć w XIX stuleciu, w bardzo trudnych czasach zaborów Polski.
Uchwałą Sejmu RP (z 20 lipca 2018 r.) i Senatu RP (z 19 grudniu 2018 r.) rok 2019 został ustanowiony Rokiem Stanisława Moniuszki.
Mazowiecki Instytut Kultury przyłącza się do narodowego, „pospolitego ruszenia” , którego celem jest uhonorowanie tej wybitnej postaci polskiej kultury, związanej z Mazowszem. Podczas XVI edycji cyklu Mazowsze w Koronie dzieła Moniuszki będą rozbrzmiewać na każdym koncercie.

3 maja w kościele pw. św. Wojciecha w Nasielsku – na inauguracji Festiwalu i 5 maja w Konkatedrze w Sokołowie Podlaskim na Wielkich Koncertach Symfonicznych pt. Odrodzenie wykonany będzie przez orkiestrę Sinfonia Viva pod dyr. Tomasza Radziwonowicza słynny Mazur z opery Moniuszki Straszny dwór a także Uwertura Polonia Richarda Wagnera, Symfonia Odrodzenie Mieczysława Karłowicza i Polonez Piotra Czajkowskiego.

18 sierpnia w zabytkowym Parku w Młochowie Zespół Instrumentów Dawnych Ars Nova pod kierunkiem Krzysztofa Owczynika zaprezentuje program Stanisławowi Moniuszce w 200. rocznicę urodzin, w którym znajdą się pieśni, utwory instrumentalne oraz fragmenty z oper: Halka i Straszny dwór.

8 września do kościoła św. Mikołaja w Grójcu zawita po raz pierwszy Chór Filharmonii Narodowej pod kier. Bartosza Michałowskiego z koncertem Stanisław Moniuszko – wielkie dzieła, na którym usłyszymy kantaty: I Litanię ostrobramską i II Litanię ostrobramską na głosy solo, chór mieszany, fortepian oraz Mszę e-moll na dwa soprany, alt, chór żeński i organy.

15 września w kościele pw. Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Lesznie i 6 października w Bazylice Mniejszej w Węgrowie wystąpi Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod kierunkiem Jana Lewtaka z mozaikowym programem pt. Na skrzydłach pieśni.Publiczność usłyszyutwory Stanisława Moniuszki, m.in. Mazura z opery Halka i Mazura z opery Straszny Dwór, Poloneza z opery Hrabina, Kwartet smyczkowy nr 1, arię Gdyby rannym słonkiem z opery Halka i Modlitwę Na skrzydłach pieśni.
Planowana jest również na Festiwalu – 2 czerwca w kościele pw. św. Klemensa w Nadarzynie i 1 września w Sanktuarium w Miedznie – prezentacja programu pt. Etno Moniuszkoz udziałem wybitnej instrumentalistki Marii Pomianowskiej (staropolskie i azjatyckie fidele kolanowe) i akordeonisty Huberta Giziewskiego. Na obu Wieczorach muzycznych zabrzmią wyjątkowe aranżacje ludowych mazurów, oberków i kujawiaków Stanisława Moniuszki. Całości dopełnią pieśni kompozytora przełożone na instrumenty etniczne oraz tzw. biały głos, a także improwizacje oparte na melodycznych motywach moniuszkowskich.

Na koncertach Festiwalu Mazowsze w Koronie sylwetkę Stanisława Moniuszki nakreślą Malina Sarnowska i Igor Pogorzelski.

Przygotowaliśmy dla Państwa w tym roku osiem atrakcyjnych Muzycznych Wieczorów. Tegoroczna edycja projektu obejmie powiaty: grójecki, nowodworski, pruszkowski, sokołowski, warszawski zachodni oraz węgrowski.
Zapraszamy Państwa do uczestnictwa w koncertach naszego wędrującego Festiwalu i razem z Polską, i z nami, świętowania 200. rocznicy urodzin wspaniałego, narodowego kompozytora – Stanisława Moniuszki.

Małgorzata Ewa Kalicińska/MIK
Autor i Koordynator Festiwalu Mazowsze w Koronie